Ημερίδα για τον οδικό άξονα Καρδίτσα - Καρπενήσι - Αγρίνιο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 22 Γενάρη και ώρα 11 π. μ. στην Καρδίτσα, στην αίθουσα της ΤΕΔΚ (Αβέρωφ ) με θέμα :
« Η πορεία των τεχνικών μελετών του εναπομείναντος τμήματος ΝΕΡΑΙΔΑ όρια Ν.Καρδίτσας – ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΑ Ν.Ευρυτανίας, του οδικού άξονα ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ – ΑΓΡΙΝΙΟ και η κατασκευή γέφυρας στον ποταμό Μέγδοβα»
Η πορεία των μελετών σήμερα
Πρώτος, ο μεγάλος οραματιστής και πολιτικός Χαρίλαος Τρικούπης, εμπνεύστηκε και σχεδίασε την οδική επικοινωνία της Θεσσαλίας με την Δυτική Ελλάδα ( Αγρίνιο, Καρπενήσι ). Το όραμά του, αγκαλιάστηκε από τους πολίτες, των Αγράφων και η οδός χαρακτηρίστηκε « Παραμεγδόβιος » όμως παρέμεινε στα χαρτιά και όνειρο στα τέλη του 19ου και όλον τον εικοστό αιώνα.
Ορισμένοι πολιτικοί το 1930 και το 1960 προσπάθησαν να προχωρήσει η οδική σύνδεση χωρίς αποτέλεσμα. Όμως το όνειρο το κρατούσαν ζωντανό φορείς και πολίτες της περιοχής Αγράφων. Στη δεκαετία του 1980, ο λαϊκός φορέας της περιοχής Αγράφων, η ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΑΦΙΩΤΙΚΩΝ ΧΩΡΙΩΝ Ν. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ έδωσε απόλυτη προτεραιότητα στην ανάγκη κατασκευής του έργου και μέσα από την οργάνωση Συνεδρίων, Ημερίδων, Ανταμωμάτων, δεκάδων Παραστάσεων, κατάθεση υπομνημάτων και δημοσιευμάτων βρήκε ανταπόκριση από το Υπουργείο Δημοσίων Έργων.
Πρώτα με την κατασκευή του τμήματος ΚΑΛΛΙΘΗΡΟ – ΡΑΧΟΥΛΑ – ΚΑΣΤΑΝΙΑ – ΜΟΥΧΑ από την πλευρά του Ν. Καρδίτσας. Το 1989, ανατέθηκε η σύνταξη μελέτης του τμήματος ΦΡΑΓΜΑ – ΛΙΜΝΗΣ ΠΛΑΣΤΗΡΑ – ΜΕΓΔΟΒΑ – ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΑ. Η μελέτη συντάχθηκε και μετά άρχισαν οι παρεμβάσεις για αλλαγές στην διαδρομή.
Το 2002, έγιναν δύο αναθέσεις από τις περιφέρειες Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας για το εναπομείναν και πιο δύσκολο τμήμα : Αυχένας Καστανιάς – Παραμεγδόβια Μαυρομμάτα, οι οποίες δεν περατώθηκαν και κρίθηκαν μη εκτελεστέες λόγω κόστους. Η προώθηση της ασφαλτόστρωσης της οδού Σαραντάπορο – Νεράϊδα, από τον Δήμο Ιτάμου και τη Νομαρχιακή Αυτ/ση Καρδίτσας, συνέβαλλε στην επιλογή της σύνδεσης μέσω υπάρχουσας δασικής χάραξης Νεράϊδα – Μέγδοβας – Μαυρομμάτα.
Από το 2007, περιμένουμε τις μελέτες από Νεράϊδα – Μαυρομμάτα ( μήκος 18χλμ ) και κατασκευή γέφυρας, ως μια Νομαρχιακή σύνδεση από εθνική που ξεκίνησε στον αρχικό σχεδιασμό! Σήμερα οι κυβερνώντες πρέπει να λάβουν υπόψη και τα οφέλη που θα προκύψουν από την επικοινωνία και των δύο σημαντικών λιμανιών του Βόλου και του Αστακού. Η νέα ρεαλιστική χάραξη είναι εφικτή οικονομικά και δεν αλλοιώνει το περιβάλλον. Οι πολιτικές ηγεσίες πρέπει να προωθήσουν τη σύνδεση.
Βασίλης Τσαντήλας
π. Δήμαρχος Ιτάμου
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ
Προσέλευση : 11 π. μ.
Προσφώνηση από τους συνδιοργανωτές
Εισηγήσεις
- Από την Μηχ/κο της Περ. Ενότητας Καρδίτσας κ. Βάσω Πετσιά. Το στάδιο που βρίσκεται η σύνταξη των μελετών.
- Συμπληρωματικά στοιχεία από εκπροσώπους των μελετητικών γραφείων.
Τοποθετήσεις
- Από τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας κ. Βασίλη Τσιάκο
- Από τον Αντιπ/ρχη Ευρυτανίας κ. Βασ. Καραμπά
- Από τους Δημάρχους Δήμων Καρδίτσας και Αγράφων κκ. Παπαλό και
- Από τον Περ/ρχη Θεσσαλίας κ. Κων/νο Αγοραστό
- Από τους εκπροσώπους στο Κοινοβούλιο των τριών νομών
- Εκπροσώπους φορέων – κοινού