Κοινά συλλαλητήρια και πορείες ζητά η Κοινή Δράση Εκπαιδευτικών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Η Κ.Δ. εκπαιδευτικών συνεχίζοντας τις πρωτοβουλίες της για σχηματισμό Eνιαίου Μετώπου πάλης των εργαζομένων ενάντια στην πολιτική του μνημονίου, καταθέτει προς όλους τους φορείς του νομού μας πρόταση για κοινά συλλαλητήρια στην πλατεία και κοινές πορείες.
Αυτά που μας ενώνουν είναι πολλά και σημαντικά και όλοι αισθανόμαστε βαθιά μέσα μας ότι δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος που να μας κρατά χώρια στις τέσσερις γωνίες της πλατείας.
Όταν είμαστε ενωμένοι, η δύναμή μας πολλαπλασιάζεται.
Για να ξεπεραστούν παλαιότερες πρακτικές και αδυναμίες, προτείνουμε κάποιους κανόνες που αν γίνονται σεβαστοί απ’ όλους, η συνύπαρξη θα είναι και εφικτή αλλά και εποικοδομητική, δίνοντας μια νέα δυναμική στο κίνημα αντίστασης και ανατροπής της μνημονιακής πολιτικής:
1) Να υπάρχει μία συντονιστική ομάδα απ’ όλους τους συμμετέχοντες(Κ.Δ.-ΠΑΜΕ-ΧΑΡΑΤΣΙΑ-ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ) η οποία να ρυθμίζει κάθε φορά τις οργανωτικές λεπτομέρειες(σειρά ομιλητών-χρόνος ομιλίας-διαδρομή πορείας-επικεφαλής πορείας)
2) Τα κεντρικά πανό της πορείας και του συλλαλητηρίου θα μπορούσαν να έχουν συνθήματα που να εκφράζουν όλους ή να υπογράφονται απ’ όλους.
3) Η επιτροπή θα συντονίζει όλες τις λεπτομέρειες και θα ρυθμίζει τα ζητήματα που θα προκύπτουν κάθε φορά ώστε η εκδήλωση να εκφράζει το πνεύμα ενότητας και συνεργασίας χωρίς καπελώματα και ηγεμονισμούς.
4) Οι ομιλίες ,ανακοινώσεις κ.λ.π. να προωθούν τον πολιτικό διάλογο, να δείχνουν τις διαφορές των απόψεων και τις προτάσεις της κάθε ομάδας αλλά να αποφεύγουν εκφράσεις που δημιουργούν κλίμα πόλωσης, εχθρότητας, καταδίκης ανάμεσα στους συμμετέχοντες.
Η πρότασή μας είναι ανοιχτή σε οτιδήποτε μπορεί να προωθήσει πνεύμα συνεργασίας, αλληλοσεβασμού, ισοτιμίας και αγωνιστικής διεκδίκησης όσων μας ενώνουν.
Καλούμε: το ΠΑΜΕ, την ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ, την ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΛΙΤΩΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ κ.λ.π. σε διάλογο με σκοπό να διαμορφωθεί πρόταση κοινά αποδεκτή και σεβαστή.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΔΡΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΝΟΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Ρένα Παλιούρα
Ηλίας Παπασακελλαρίου
Κώστας Ζαγανάς