Κοινός στόχος η αξιοποίηση και η ανάπλαση του στρατοπέδου Λουμάκη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Η ανάδειξη του χώρου του στρατοπέδου Λουμάκη που αποδίδεται στο Δήμο Καρδίτσας, -έπειτα και από τη μετεγκατάσταση της 60ΜΕ στο Ρούσσο,- σε ένα χώρο πρασίνου που θα αποτελέσει έναν σημαντικό νέο πόλο έλξης, αναβαθμίζοντας την ευρύτερη περιοχή, αποτελεί κοινό στόχο όλων των παρατάξεων του Δημοτικού Συμβουλίου, όπως επιβεβαιώθηκε και κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2012.
Από τη συζήτηση αναδείχθηκαν οι προσπάθειες που κατέβαλαν διαχρονικά οι διοικήσεις του Δήμου για την αποδέσμευση της έκτασης των 50 στρεμμάτων του στρατοπέδου, καθώς και η ανάγκη να ολοκληρωθούν σύντομα όλες οι γραφειοκρατικές διαδικασίες για την πλήρη απόδοση του χώρου στο Δήμο, ώστε να ξεκινήσουν οι ενέργειες για την αξιοποίησή του.
Οι προσπάθειες συνεχίζονται εντατικά από τη σημερινή Διοίκηση του Δήμου και όπως ανέφερε και στην τοποθέτησή του ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλός το ζήτημα απασχόλησε την Δημοτική Αρχή από τις πρώτες μέρες της θητείας της.
Υπήρξαν μάλιστα συνεχείς επαφές και παρεμβάσεις του Δήμου προς το ΓΕΣ και την ΥΑΜΣ για την επίσπευση των διαδικασιών, ενώ ταυτόχρονα από τη Δημοτική Αρχή και τους υπηρεσιακούς παράγοντες εξετάστηκαν οι δυνατότητες αξιοποίησης του αξιόλογου ερευνητικού προγράμματος της ομάδας του καθηγητή του ΕΜΠ κ. Καρύδη που αφορά την ανάπλαση της Ν.Α. πλευράς της πόλης και περιλαμβάνει και το χώρο του στρατοπέδου.
Ο Δήμος όπως τόνισε ο κ. Παπαλός ολοκληρώνει με τις υπηρεσίες του την σύνταξη πράξης εφαρμογής που ζητείται από την Υπηρεσία Αξιοποίησης και Μετεγκατάστασης Στρατοπέδων (ΥΑΜΣ) για την απόδοση του στρατοπέδου.
Για τις περαιτέρω ενέργειες το Δημοτικό Συμβούλιο ομοφώνησε στο πλαίσιο που προτάθηκε από τον επικεφαλής της ελάσσονος μειοψηφίας κ. Χρ. Τέγο για τη διοργάνωση εκδήλωσης, όπου συμβολικά να γίνει η παράδοση – παραλαβή του χώρου από τον Στρατό στον Δήμο και κάποια μικρής έκτασης δενδροφύτευση, να προωθηθεί η εκπόνηση μελέτης, ώστε να αξιοποιηθεί το ερευνητικό πρόγραμμα της ομάδας Καρύδη και να γίνουν συντονισμένες προσπάθειες για ένταξη του έργου ανάπλασης σε κάποιο χρηματοδοτικό πρόγραμμα ευρωπαϊκό ή εθνικό.
Παράλληλα ο Δήμος αξιοποιώντας τα προγράμματα αυτεπιστασίας θα προχωρήσει σε εργασίες συντήρησης των υπαρχόντων στο παλιό στρατόπεδο κτιρίων που θα εκτιμηθεί ότι πρέπει να παραμείνουν και χρησιμοποιηθούν για τις νέες χρήσεις του χώρου, καθώς και στη διευκόλυνση της πρόσβαση των πολιτών στον χώρο έστω και όπως είναι σήμερα.