Ώρες αγωνίας για κτηνοτρόφο στον οικισμό Κουκαίικα στο Καροπλέσι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Σε εξέλιξη είναι νέα επιχείρηση των μηχανημάτων αποχιονισμού για τον εντοπισμό ενός κτηνοτρόφου στον οικισμό Κουκαίικα στο Καροπλέσι όπου παραμένει αποκλεισμένος από την Κυριακή το βράδυ.
Η οικογένεια του παρακολουθεί με έκδηλη ανησυχία την προσπάθεια για τον εντοπισμό από τους οδηγούς των μηχανημάτων αποχιονισμού ωστόσο ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος Καρδίτσας Κος Λ. Τσιούκης θεωρεί ότι είναι υπόθεση των επομένων ωρών και σύμφωνα με την ενημέρωση που του παράχεται από τα συνεργεία, ώστε να φθάσουν στο σημείο που πιστεύεται ότι βρίσκεται αποκλεισμένος ο κτηνοτρόφος.
Ωστόσο, οφείλουμε να επισημάνουμε, ότι οι πληροφορίες για το αν τελικά ηρθε σε επαφή με κάποιον τις τελευταίες πέντε ημέρες είναι αλληλοσυγκρουόμενες. Η οικογένεια του υποστηρίζει ότι από την Δευτέρα δεν υπάρχει κανένα νέο του και επισημαίνει ότι λόγω της έλλειψης ηλεκτρικού ρεύματος θα αντιμετωπίζει σίγουρα πρόβλημα με την θέρμανση αλλά και την σίτισή του.
Αποκλεισμός κατοίκων (άγνωστος αριθμός) όμως υπάρχει και στα Γιαννουσέικα και στη Σάικα του νομού Ευρυτανίας που είναι δίπλα στην περιοχή που αναφερόμαστε και γίνεται προσπάθεια τα αποχιονιστικά μηχανήματα να φθάσουν και εκεί.
Τεράστια προβλήματα με το ηλεκτρικό ρεύμα αντιμετωπίζει η ευρύτερη περιοχή, καθώς Καστανιά, Μούχα, Μολόχα, Σαραντάπορο και Πορτίτσα κατά δεύτερο λόγο, καθώς πάρα πολλές κολώνες της ΔΕΗ είναι πεσμένες και θα απαιτηθούν ημέρες για την επαναφορά σύμφωνα με τις πληροφορίες που έρχονται από το σημείο. Το ύψος του χιονιού υπολογίζεται στα 150 εκατοστά στην περιοχή.