Πραγματοποιήθηκε η συγκέντρωση του ΠΑΜΕ στην Κεντρική Πλατεία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Στα πλαίσια της 48ωρης απεργίας το ΠΑΜΕ πραγματοποίησε απεργιακή συγκέντρωση στην Κεντρική Πλατεία Καρδίτσας με την συμμετοχή του Συνδικάτου Οικοδόμων νομού Καρδίτσας, του Συνδικάτου Οικοδόμων Μητρόπολης, του Σωματείου Εμποροϋπαλλήλων και Ιδιωτικών Υπαλλήλων νομού Καρδίτσας, της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων νομού Καρδίτσας, της ΠΑΣΥ, της ΠΑΣΕΒΕ, του Συλλόγου Γυναικών, του ΜΑΣ.
Οι Καρδιτσιώτες συμμετείχαν στη συγκέντρωση και στην πορεία που ακολούθησε παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες και ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο Σάββατο στις 11:00 το πρωί στη Δημοτική Αγορά και την Κυριακή στις 17:00 το απόγευμα στην Κεντρική Πλατεία.
Ο ομιλητής Βασίλης Κρανιάς, μέλος της Γραμματείας Καρδίτσας του ΠΑΜΕ και του Δ.Σ. του Εργατικού Κέντρου, κάλεσε τους Καρδιτσιώτες "να κάνουν πέρα τους ξεπουλημένους και να πάρουν μέρος στη συγκέντρωση του ΠΑΜΕ".
Αναλυτικά η ομιλία του Κου Κρανιά:
Εργαζόμενοι, άνεργοι, συνταξιούχοι της Καρδίτσας
Χαιρετίζουμε τους συναδέλφους που αυτές τις μέρες έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια την υπονομευτική στάση της πλειοψηφίας ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ και πήραν μέρος στις κινητοποιήσεις. Αυτούς που αψήφησαν την τρομοκρατία και έδωσαν περήφανη ταξική απάντηση στην βάρβαρη επίθεση της εργοδοσίας και των σφογγοκωλάριων υπηρετών της, την κυβέρνηση και τα κόμματα που τη στηρίζουν αλλά και τους πεμπτοφαλαγγίτες στο συνδικαλιστικό κίνημα.
Ψηλά την σημαία του αγώνα, ψηλά την σημαία του ΠΑΜΕ, ψηλά την σημαία της κοινωνικής συμμαχίας, χωρίς ενδοιασμούς και ταλαντεύσεις.
Όχι άλλη αναμονή, όχι άλλες αυταπάτες, τώρα είναι η ώρα για κάθε εργαζόμενο να βγάλει συμπεράσματα, να ακούσει την φωνή του ΠΑΜΕ.
Να ανταποκριθούμε όλοι και όλες στο κάλεσμα του ΠΑΜΕ.
Ξεσηκωμός παντού, ... ο καθένας μας στο πόστο του, ... στο εργοστάσιο, στο γραφείο, στο γιαπί, στο σχολείο, στο μαγαζί, στην γειτονιά, παντού μπροστάρηδες στην προσπάθεια, στον αγώνα να ξεσηκώσουμε τον κόσμο. Εκεί θα δοθεί η μάχη και όχι στα σαλόνια των λιμοκοντόρων που κάνουν πως διαφωνούν με τα μέτρα αλλά τα ψηφίζουν για να σωθεί τάχα η χώρα και ο λαός της.
Έτσι πρέπει, ... έτσι ταιριάζει στην τάξη μας, στην εργατική τάξη, ... τουλάχιστον στην πρωτοπορία της!
Αυτή την ώρα η εργατική τάξη έχει να διαλέξει τις αλυσίδες ή τα όπλα του αγώνα.
Δεν μας πίστευαν πολλοί εργαζόμενοι όταν μιλούσαμε ότι απέναντι μας είχαμε δυνάμεις αδίστακτες ότι το κεφάλαιο και οι πολιτικοί του εκπρόσωποι ότι είναι έτοιμοι ναφτάσουν στο πιο στυγερό έγκλημα για να σώσουν την κερδοφορία των μονοπωλίων.
Σήμερα δεν υπάρχουν πια περιθώρια για αυταπάτες.
Το κεφάλαιο δεν υπολογίζει την ανθρώπινη ζωή.
Το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ, ο ΛΑΟΣ, οι πολιτικοί υπηρρέτες του κεφαλίου, είναι το ίδιο αδίστακτοι με τους εργοδότες τους. Η προστυχιά τους δεν έχει όρια, ... κρύβονται πίσω από την τρόικα για να δικαιολογήσουν την υπογραφή τους στη σφαγή της εργατικής τάξης. Κρύβονται πίσω από την τρόικα όλοι ανάμεσα τους και η πλειοψηφία της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ η ΠΑΣΚΕ και η ΔΑΚΕ. Δεν ξεχωρίζουμε τα ντόπια τσιράκια τους, ... στο ίδιο παχνί σταυλίζονται και ας υποκρίνονται τώρα πως δεν έχουν σχέση με το ΠΑΣΟΚ και τη ΓΣΕΕ. Το ίδιο ισχύει και για τον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ που κρύβει πως κρατάει την αντιπροεδρία στο Εργατικό Κέντρο Καρδίτσας. Η υποκρισία τους δεν έχει όρια.
Οι συνεργάτες της τρόικα μας λένε ότι έσωσαν το 13ο και14ο μισθό ενώ στην πράξη έκοψαν πολλούς μισθούς με την κατάργηση του κατώτερου μεροκάματου και των κλαδικών συμβάσεων. Είναι κοινοί απατεώνες. Είναι ψεύτες και ξεδιάντροποι.
Αυτό το αίσχος η εργατική τάξη δεν πρέπει να το αποδεχτεί.
Πρέπει να γίνει καθαρό στη συνείδηση κάθε εργαζόμενου ότι κυβέρνηση, τρόικα και κόμματα της πλουτοκρατίας, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΛΑΟΣ με τις αποφάσεις τους περνούν βαριές αλυσίδες στην εργατική τάξη, σε όλον το λαό. Προκειμένου να σώσουν τα κέρδη της πλουτοκρατίας δεν διστάζουν μπροστά σε κανένα έγκλημα.
Με δυό κουβέντες αποφάσισαν:
• Την επιβολή πρόσθετων μέτρων ύψους 3,3 δισ. ευρώ για το 2012.
• Την μείωση του κατώτατου μισθού κατά 20% δηλαδή στα 500 ευρώ . Η μείωση αυτή θα οδηγήσει σε μείωση των επιδομάτων, τη μείωση του επιδόματος ανεργίας, τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών προς τα ταμεία, που μαζί με τη μείωση των εργοδοτικών ασφαλιστικών εισφορών αυτό που ονομάζουν « μη μισθολογικό κόστος» κατά 10-15%, θα σημάνει ακόμα μεγαλύτερα κέρδη για τους κεφαλαιοκράτες, θα γκρεμίσει τα ασφαλιστικά ταμεία, θα υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα για τις συντάξεις, την υγεία την πρόνοια. Ήδη το ομολογούν ανοιχτά ότι θα έχουμε καινούργιο ασφαλιστικό νομοσχέδιο.
• Μείωση των μισθών 20% σε όσους αμείβονται με ειδικά μισθολόγια, κατάργηση της μονιμότητας στις ΔΕΚΟ και χιλιάδες απολύσεις στο δημόσιο τομέα.
• Μαζικές απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων μέσω των καταργήσεων υπηρεσιών, οργανισμών και φορέων του στενού δημοσίου τομέα, 15.000 θα γίνουν μέσα στο 2012 και 150.000 μέχρι το 2015
• Μείωση των κονδυλίων στους ΟΤΑ, που θα οδηγήσουν τους δήμους σε απολύσεις συμβασιούχων, κλείσιμο δημοτικών επιχειρήσεων, παραχώρηση μέρους ή όλων των ανταποδοτικών υπηρεσιών (όπως η καθαριότητα κ.ά.) σε ιδιώτες.
• Νέα επιδρομή στις επικουρικές συντάξεις από 15-40%, με συνέπεια να δυσκολέψει ακόμα περισσότερο η ζωή εκατομμυρίων συνταξιούχων.
• Ανατιμήσεις στα τιμολόγια των ΔΕΚΟ (ΟΣΕ, συγκοινωνίες,ρεύμα, κλπ).
• Επιτάχυνση στην πλήρη ιδιωτικοποίηση επιχειρήσεων σε στρατηγικούς της οικονομίας ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ-ΕΛΠΕ-ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ.
Οι απολύσεις, η κατάργηση των ΣΣΕ, η γενικευμένη προσπάθεια των εργοδοτών για μείωση της τιμής της εργατικής δύναμης, σε κάθε κλάδο είναι καθημερινά φαινόμενα και θα πάρουν έκταση.
Ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό και κάθε φορά που θα έρχεται η ώρα για καινούργιο δάνειο θα επαναλαμβάνεται το ίδιο τροπάρι των εκβιασμών και τρομοκρατίας.
Μας φοβερίζουν με την απειλή της χρεοκοπίας, όμως ήδη οι εργαζόμενοι χρεοκοπούν κάθε μέρα. Προσπαθούν να μας τρομοκρατήσουν γιατί φοβούνται την δύναμη του λαού, φοβούνται την δύναμη μας.
Το κούρεμα του χρέους ακόμα και αν είναι 100% θα κληθούν να το πληρώσουν τα λαϊκά στρώματα με το εισόδημα και τα δικαιώματα τους, ενώ τα δάνεια καταλήγουν στους τραπεζίτες.
Κερδισμένοι είναι οι καπιταλιστές που είδαν τα κέρδη τους να αυξάνονται μέσα στην κρίση. Από τις μέχρι τώρα περικοπές σε μισθούς και μεροκάματα έχουν τσεπώσει πάνω από 9,2 δις ευρώ. Πάνω από 2 δις θα είναι τα πρόσθετα κέρδη τους μόνο από την μείωση των εργοδοτικών εισφορών στα ασφαλιστικά ταμεία.
Μέρες τώρα στο «διάλογο» οι τριτοβάθμιες οργανώσεις διαπραγματεύονταν με τους ληστές της εργατικής τάξης και ταυτόχρονα κρύφτηκαν στο κάλεσμα του ΠΑΜΕ. Με την συμμετοχή τους στο διάλογο αποπροσανατόλιζαν τους εργαζόμενους και έδωσαν χρόνο στην κυβέρνηση και την εργοδοσία να σχεδιάσουν τα εγκλήματα τους. Είναι συνένοχοι και συνυπεύθυνοι. Θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αν είχαν άλλη στάση. Οι απεργίες που κήρυξαν είναι άσφαιρη ντουφεκιά, δεν θέλουν να παλέψουν, δεν έχουν διάθεσηι για αγώνα, δεν έχουν τέτοια στρατηγική.
Σοβαρές ευθύνες έχουν και οι δυνάμεις του οπορτουνισμού που είτε συμμαχούν ανοιχτά με την εργοδοσία, όπως έκαναν στο Βόλο οι συνδικαλιστές του ΣΥΝ, είτε αρνούνται μαζί με τον εργοδοτικό συνδικαλισμό να πάρουν οποιαδήποτε απόφαση, όπως κάνουν στις ομοσπονδίες των πρώην ΔΕΚΟ και αλλού.
Το ΠΑΜΕ καλεί την εργατική τάξη, να ξεσηκωθεί να μπει μπροστά στον αγώνα με όλες τις δυνάμεις της, να κλιμακώσουμε τώρα τις κινητοποιήσεις, να τους φοβίσουμε, να μην ψηφιστεί η νέα δανειακή σύμβαση και το μνημόνιο, να ανατραπεί η κυβέρνηση του μαύρου μετώπου κάτω από την πίεση και την δράση της εργατικής τάξης, των αυτοαπασχολούμενων, των φτωχών αγροτών, της νεολαίας και των γυναικών.
Η πάλη για να μην ψηφιστεί η νέα δανειακή σύμβαση, το νέο μνημόνιο, να φύγει η κυβέρνηση του μαύρου μετώπου ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ θα είναι το πρώτο βήμα.
Δε φτάνει όμως.
Να διώξουμε τα κόμματα της πλουτοκρατίας αλλά να διώξουμε και την τάξη τους. Μόνο η εργατική εξουσία με τους συμμάχους της μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω, γιατί αυτή η εξουσία θα είναι η εξουσία στους τόπους δουλειάς, θα πάρει απ´ τους καπιταλιστές την οικονομία στα χέρια της, θα τη μετατρέψει σε λαϊκή περιουσία.
Αν παραδοθούμε θα δουλεύουμε όλη μέρα με μισθό χαρτζιλίκι, χωρίς ασφάλιση για εμάς και τα παιδιά μας. Νομοθετούν ένα εφιαλτικό μέλλον για τις σημερινές και τις επόμενες γενιές.
Απεργούμε σήμερα και αύριο για να παρεμποδίσουμε την ψήφιση και υλοποίηση των νέων αντιλαϊκών μέτρων της κυβέρνησης, των εργοδοτικών οργανώσεων και της τρόϊκα.
Να μην παρασυρθεί κανένας από τους καραγκιόζηδες που κάνουν πως διαφωνούν ή παραιτούνται, ενώ ψηφίζουν με χέρια και με πόδια τα μέτρα. Να μην πιστέψει κανείς τους τσαρλατάνους που κάνουν τα κοκόρια στα ΜΜΕ αλλά μέσα στη βουλή εγκληματούν ψηφίζοντας σα γατούλες ότι τους λένε αυτοί που τους πληρώνουν.
Η εναλλακτική πρόταση στην σημερινή κατάσταση είναι η εργατική λαϊκή εξουσία με αποδέσμευση από την Ε.Ε και την μονομερή διαγραφή του χρέους, μόνο έτσι μπορεί να αντιμετωπιστεί ο φαύλος κύκλος της κρίσης
ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΜΕ για να ανατρέψουμε την βαρβαρότητα. Να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να κάνουμε στην πάντα κάθε δύναμη που στέκεται εμπόδιο.
Όχι άλλη αναμονή όχι άλλες αυταπάτες. Να τους κάνουμε την ζωή κόλαση πριν κάνουν αυτή την δική μας! Με οργάνωση και πάλη να εμποδιστεί η ψήφιση της δανειακής σύμβασης .
Δεν παραδινόμαστε στους σφαγείς του λαού! Όχι στα νέα μέτρα – να μιλήσει τώρα ο λάος.
Η οργή του λαού να γίνει μεγάλο ποτάμι φουσκωμένο που δε γυρίζει πίσω !
Προετοιμαζόμαστε για νέα κλιμάκωση με πιο επιθετικές μορφές αγώνα.
Έτσι κι αλλιώς θέλουν να μας πετάξουν στο δρόμο, ... ας βγούμε μόνοι μας για να προλάβουμε και να τους πετάξουμε εμείς στο δρόμο ...
Συνάδελφοι, ότι κέρδισε η εργατική τάξη στα χρόνια που πέρασαν το κέρδισε παλεύοντας κόντρα σε νόμους και αστυνόμους, κόντρα στους συσχετισμούς και την θέληση των καπιταλιστών, κόντρα στην τρομοκρατία. Το ‘’χαμένο’’ μεροκάματο αποδείχτηκε ότι είναι τίποτα μπροστά σε όσα μας κλέβουν, ότι αν δεν το λυπόμασταν χθές δε θα μας είχαν φτάσει εδώ ...
Αλλά και τώρα δεν είναι αργά ...
Συνεχίζουμε στη γραμμή της ταξικής πάλης, στη γραμμή της ρήξης και της ανατροπής.
Συνεχίζουμε αύριο Σάββατο δεύτερη μέρα της 48ωρης απεργίας, με πικετοφορία απο τη Δημοτική Αγορά στις 11 το πρωί και την Κυριακή στις 5 το απόγευμα στην Κεντρική Πλατεία και συνεχίζουμε την ενημέρωση όλων των Καρδιτσιωτών στην πόλη και στα χωριά.
Με τον σκληρό, ανυποχώρητο ταξικό αγώνα, εμείς θα νικήσουμε στο τέλος.