Πρόταση του B. Τσαντήλα για το χώρο του εργοστασίου ηλεκτρικής ενέργειας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Χωρίς καμία κοινωνική διαβούλευση και χωρίς ουσιαστική συζήτηση στο Δημοτικό Συμβούλιο, η Δημοτική Αρχή Καρδίτσας έδωσε εντολές σε ιδιωτικό μελετητικό γραφείο, για σύνταξη μελέτης αναστήλωσης του ερειπωμένου εργοστασίου ηλεκτρικής ενέργειας στην λαϊκή αγορά.
Οι δαπάνες της μελέτης, έχουν αναληφθεί από τους κ.κ. Βασίλη και Αθανάσιο Μπρακατσούλα, από την ευγενική τους πρόθεση, να συμβάλλουν στην απόκτηση ενός χώρου πολιτισμού στην πόλη της Καρδίτσας. Όπως ενημέρωσε ο κ. Δήμαρχος τα μέλη του Δ.Σ. έχει προχωρήσει η διαδικασία χαρακτηρισμού του κτιρίου ως διατηρητέου και εκκρεμεί η απόφαση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου (Κ.Α.Σ.).
Στη συνεδρίαση του ΔΣ της 16ης Γενάρη, έγινε επίσης για πρώτη φορά παρουσίαση της αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης του κτιριακού συγκροτήματος και τι προτείνουν οι μελετητές :
1ον Το οικόπεδο έχει επιφάνεια 1600τμ
2ον Μέρος του οικοπέδου (170 τμ) έχει καταληφθεί παράνομα από το Super Market Μασούτης, καταργώντας εδώ και πολλά χρόνια την ελεύθερη διέλευση Ι.Χ. και πεζών στην προέκταση της οδού Βάλβη.
3ον Οι μελετητές προτείνουν :
Ι. Αναστήλωση των δύο κτιρίων
ΙΙ. Κατασκευή κυλικείου
ΙΙΙ. Ελεύθερο χώρο με ανάπλαση
IV. Η καταληφθείσα έκταση από το S.P. Μασούτης δεν περιλαμβάνεται στην μελέτη για να μην έχει πρόβλημα συνολικά το έργο σε περίπτωση ένταξης σε πρόγραμμα!!!
4ον Η αναστήλωση των δύο κτιρίων έχουν ωφέλιμη επιφάνεια ΜΟΝΟΝ 529τμ!!!
5ον Στις δύο αίθουσες δίνεται λειτουργία :
I. Χώρος Γραμμάτων και Τεχνών με 135 θέσεις σε χώρο και
II. Μικρότερη αίθουσα 45 θέσεων
III. Χώροι γραφείων Διοίκησης, αποθηκευτικοί, υγιεινής
6ον. Το κόστος αναστήλωσης εκτιμάται στο ύψος των 2 – 2,5 ευρώ
Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΑΝΤΗΛΑ
Στη συνεδρίαση της 16ης/1/12, εξέφρασα την αντίθεση μου στην κατεύθυνση της Δημοτικής Αρχής Καρδίτσας. Για πολύ συγκεκριμένους λόγους επεσήμανα και πρότεινα :
1ον Ο χαρακτηρισμός του κτιρίου ως Διατηρητέο προκαλεί ουσιαστική ζημιά σε βάρος του Δήμου με την μη μέγιστη αξιοποίηση του κεντρικότερου περιουσιακού στοιχείου του Δήμου Καρδίτσας !
2ον Στο συγκεκριμένο οικόπεδο ο Δήμος, μπορεί να οικοδομήσει κτίριο ωφέλιμης επιφάνειας έως 3500τμ περίπου !!!
3ον Το κόστος αναστήλωσης είναι πολύ μεγαλύτερο από την ανέγερση νέου κτιρίου.
4ον Η ανέγερση τέτοιας επιφάνειας κτιρίου, μπορεί να διατηρήσει τις δύο όψεις του παλαιού εργοστασίου και να τις παντρέψει με τις νέες τεχνικές που θα δένουν με το κτίριο της λαϊκής αγοράς.
Παρόμοιες κατασκευές έχουν γίνει στην Ελλάδα (κτίριο Τραπεζας Γιούρομπανκ κ.α.) με κορυφαίο παράδειγμα τη Βουλή της Γερμανίας.
4ον Σε αυτό το πνεύμα κινήθηκε η μελέτη της διακεκριμένης μελετήτριας κας Φωτεινής Μαργαρίτη, στις αρχές της δεκαετίας του ’90 που βραβεύθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση και αναστηλώθηκε η Λαϊκή Αγορά.
5ον Σε ένα τέτοιο κτίριο μεγάλης επιφάνειας, ο Δήμος Καρδίτσας μπορεί να δώσει λύσεις στα σοβαρά προβλήματα υποδομής της πόλης και των υπηρεσιών του συμπεριλαμβάνοντας :
I. Αίθουσα θεάτρου και εκδηλώσεων τουλάχιστον 300 θέσεων με πλήρη και σύγχρονο συνεδριακό εξοπλισμό
II. Αίθουσα ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ, με μεταφορά της σημερινής που έχει φορτωθεί ως αποθήκη, λόγω έλλειψης χώρου.
III. Συγκέντρωση των υπηρεσιών Πολιτισμού και Τουρισμού του Δήμου
IV. Εξέταση για δημιουργία υπόγειου χώρου παρκινγκ που τόσο ανάγκη έχει η πόλη
V. Κοινωνικό Παντοπωλείο
VI. Έκθεση τοπικών προϊόντων
VII. Αίθουσα Εικαστικών
VIII. Χώρο για τους Αντιστασιακούς
IX. Απελευθέρωση του χώρου και οδού που έχει καταληφθεί από το Σούπερ Μάρκετ
Με αυτές τις σκέψεις καλώ την Δημοτική Αρχή Καρδίτσας :
1ον Να σταματήσει την διαδικασία κήρυξης διατηρητέου του κτιρίου
2ον Να αρχίσει κοινωνική διαβούλευση με Τ.Ε.Ε., Σύλλογο Μηχ/κων, Πολιτιστικούς και Παραγωγικούς φορείς, Εικαστικό Όμιλο, για να ακουστούν όλες οι απόψεις.
Η συνέχιση της μελέτης και η δέσμευση σημαντικής Δημοτικής περιουσίας με τις προτεινόμενες χρήσεις δεν είναι προσφορά στην πόλη.
Βασίλης Τσαντήλας
Δημοτικός Σύμβουλος
Επικεφαλής Ανεξάρτητης Διαδημοτικής Κίνησης