Προβλήματα στην κυκλοφορία οχημάτων στην Καρδίτσα - Αποκλεισμένα χωριά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Έντονα είναι αυτή την στιγμή τα προβλήματα στην κυκλοφορία στην πόλη της Καρδίτσας ενώ υπάρχουν και πέντε χωριά του Δήμου που παραμένουν αποκλεισμένα.
Επτά μηχανήματα του Δήμου Καρδίτσας προσπαθούν σύμφωνα με τον αρμόδιο Αντιδήμαρχο Καρδίτσας Κο Τσιούκη να καθαρίσουν τους δρόμους της πόλης ωστόσο η μεγάλη ποσότητα του χιονιού δεν επιτρέπει να έχουμε ακόμα τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Τις επόμενες ώρες αναμένεται να προστεθούν και άλλα δύο μηχανήματα από κοινότητες που θα βοηθήσουν στον αποχιονισμό της πόλης. Γρίφος ωστόσο είναι για την Δημοτική Αρχή ο όγκος του χιονιού καθώς δεν υπάρχουν σημεία για την εναπόθεσή του.
Αυτή την ώρα σύμφωνα με τον Αντιδήμαρχο Καρδίτσας πέντε χωριά του Δήμου είναι αποκλεισμένα: Μολόχα, Σαραντάπορο, Νεράιδα, Καροπλέσι και Γιαννουσέικα. Τις επόμενες ώρες και μέχρι το απόγευμα θα έχει αποκατασταθεί η κυκλοφορία και σε αυτά, καιρού βέβαια επιτρέποντος.
Με προβλήματα η ηλεκτροδότηση ορισμένων σημείων της πόλης, αν και έχει αρχίσει η επιδιόρθωση των βλαβών ή και η αποκατάσταση της τάσης του ρεύματος.
Το ύψος του χιονιού στην πόλη ξεπερνά τα 40 εκατοστά, ωστόσο οι κειρικές συνθήκες βελτιώνονται και υπάρχει αισιοδοξία ότι δεν θα χειροτερέψουν τα πράγματα.
Δύσκολη φαίνεται η λειτουργία των σχολείων την Παρασκευή, ωστόσο δεν υπάρχει ακόμα σχετική απόφαση περι της λειτουργίας τους ή όχι.