Στην Μητσιάδη την Παρασκευή για να "σώσουν" τα σχολεία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Την Διευθύντρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας Κα Ευθυμία Μητσιάδη αποφάσισαν να επισκεφθούν άμεσα (Παρασκευή) διαπαραταξιακή επιτροπή του Δημοτικού Συμβουλίου Καρδίτσας ώστε συζητήσουν για το θέμα των καταργήσεων - συγχωνέσευων - υποβιβασμών σχολικών μονάδων στο Δήμο Καρδίτσας.
Αυτό αποφάσισε το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας στη τακτική συνεδρίασή του που είχε το απόγευμα της Πέμπτης αφού δύο εκ των θεμάτων συζήτησης αφορούσαν τις προτάσεις των Διευθυντών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης νομού Καρδίτσας για καταργήσεις - συγχωνεύσεις - υποβιβασμούς σχολικών μονάδων.
Σύμφωνα με την εισήγηση του Ιω. Ζορμπά η Κα Μητσιάδη εισηγείται την κατάργηση 30 περίπου νηπιαγωγείων στο Δήμο Καρδίτσας. Αντίθετα ο Κος Καρανίκας δεν προτείνει καμία αλλαγή στην υπάρχουσα κατάσταση πέρα από μια αναβάθμιση του Γυμνασίου με Λυκειακές τάξεις Μητρόπολης σε αυτόνομο Γενικό Λύκειο.
Στη συζήτηση που ακολούθησε όλοι ανεξαιρέτως οι Δημοτικοί Σύμβουλοι που τοποθετήθηκαν, τάχθηκαν ενάντια σε οποιαδήποτε απόφαση για νέα λουκέτα στο χώρο της εκπαίδευσης. Έτσι αποφασίστηκε η άμεση επίσκεψη διαπαραταξιακής επιτροπής στην Κα Μητσιάδη αφού η Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2012 είναι η τελευταία ημέρα για την αποστολή των προτάσεων των Διευθυντών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης προς το Υπουργείο Παιδείας και τις Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπαίδευσης.