Ανανεώνονται οι συμβάσεις του προσωπικού των ΚΔΑΠ του Δήμου Μουζακίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ανανεώνονται οι συμβάσεις του προσωπικού των ΚΔΑΠ του Δήμου Μουζακίου](/media/k2/items/cache/88dbe22727ecb40aea7e176385494fff_L.jpg)
Την ανανέωση των συμβάσεων του προσωπικού των ΚΔΑΠ του Δήμου Μουζακίου για ένα ακόμα χρόνο αποφάσισε ομόφωνα το Δημοτικό Συμβούλιο Μουζακίου στην αποψινή (24/7) του συνεδρίαση.
Τη σχετική εισήγηση έκανε ο Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής κ. Χρ. Κουτρουμάνος προτείνοντας την εκ νέου ανανέωση των υφιστάμενων συμβάσεων έκτακτου προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου του προγράμματος «Προώθηση και υποστήριξη παιδιών για την ένταξή τους στην προσχολική εκπαίδευση καθώς και για την πρόσβαση παιδιών με σχολικής ηλικίας, εφήβων και ατόμων με αναπηρία σε υπηρεσίες δημιουργικής απασχόλησης» (πρώην Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής).
Ο αριθμός των συμβάσεων που ανανεώνονται αφορούν σε 7 άτομα και συγκεκριμένα:
- 4 άτομα ΠΕ Παιδαγωγών προσχολικής αγωγής
- 1 άτομο ΠΕ Μουσικής
- 2 άτομα ΠΕ Γυμναστές
Η ανανέωση των συμβάσεων όπως προαναφέρθηκε θα ισχύσει για ένα έτος με δυνατότητα παράτασης μόνο σε περίπτωση συνέχισης του προγράμματος, με τις σχετικές πιστώσεις για το 2024 να είναι εγγεγραμμένες στον τρέχοντα προϋπολογισμό, ενώ με την απόφαση βεβαιώνεται ότι θα προβλεφθούν αντίστοιχες πιστώσεις στον προϋπολογισμό του 2025 και εξουσιοδοτείται ο Δήμαρχος για την υπογραφή των σχετικών συμβάσεων.
Κωστής Κριτσιάνης