Ανενεργή λόγω… δολιοφθοράς η παγίδα για τα κορακοειδή στο Παυσίλυπο (+Φωτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ανενεργή λόγω… δολιοφθοράς η παγίδα για τα κορακοειδή στο Παυσίλυπο (+Φωτο)](/media/k2/items/cache/ef78dedccc0b11fd0c45b8eb83c76e11_L.jpg)
Ανενεργό εδώ και αρκετό διάστημα είναι το τελευταίο από τα μέτρα που χρησιμοποιήθηκαν από το Δήμο Καρδίτσας σε συνεργασία με το Εργαστήριο Διαχείρισης Άγριας Πανίδας στην προσπάθεια για τον έλεγχο και τη μείωση του αριθμού των κορακοδειδών στο άλσος του Παυσιλύπου.
Ο λόγος για τη μεγάλη παγίδα Αυστραλιανού τύπου που τοποθετήθηκε πριν από ένα περίπου μήνα στο βορειοανατολικό τμήμα του άλσους, προκειμένου να γίνονται "συλλήψεις" κορακοειδών, τα οποία αφενός θα εξετάζονταν με αιμοληψίες για τον έλεγχο ύπαρξης παθογόνων, αφετέρου θα μεταφέρονταν σε απομακρυσμένα σημεία για να διαπιστωθεί αν θα επέστρεφαν άμεσα ή θα παρέμεναν στο νέο τους το περιβάλλον.
Η παγίδα χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα, καθώς μετά από λίγα 24ωρα και αφού έγινε μόνο μια «σύλληψη» κορακοειδούς έγινε αντικείμενο δολιοφθοράς, αρχικά με το άνοιγμα των καταπακτών στο πάνω μέρος και στη συνέχεια με εκτεταμένες φθορές στα πλαϊνά πλέγματα. Έτσι εδώ και μέρες η παγίδα είναι ανενεργή και πιθανότατα δεν θα επισκευαστεί τουλάχιστον άμεσα με δεδομένο ότι και η παγίδευση των πουλιών είναι δυσκολότερη τους καλοκαιρινούς μήνες.
Σε επικοινωνία μας με τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Διαχείρισης Άγριας Πανίδας, Καθηγητή κ. Περικλή Μπίρτσα και τον Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Υγείας, Εθελοντικών Ομάδων και Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Καρδίτσας και Αναπληρωτή Πρόεδρο του Ιατρικού Συλλόγου κ. Δημητρίου Παπούλια εξέφρασαν τον προβληματισμό τους για το γεγονός ότι δεν έχει γίνει κατανοητό από κάποιους συμπολίτες -που προφανώς αντιδρούν ακόμα και…ακτιβιστικά στην όλη προσπάθεια – ότι όλα τα διαχειριστικά μέτρα οι παρεμβάσεις που επιχειρούνται γίνονται με την άδεια του Τμήματος Διαχείρισης Άγριας Ζωής και Θήρας του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας με στόχο τη μείωση των επιπτώσεων από τη συγκέντρωση μεγάλου αριθμού ατόμων κορακοειδών στο αστικό και περιαστικό περιβάλλον της πόλης της Καρδίτσας.
Όσον αφορά τις επιπτώσεις μας υπενθύμισαν τη σχετικά πρόσφατη συνάντηση τους με τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Δημόσιας και Ενιαίας Υγείας κ. Δημητρίου Χατζόπουλου όπου επισημάνθηκε ότι η παρουσία ενός τόσο μεγάλου αριθμού κορακοειδών στο άλσος και η συσσώρευση περιττωμάτων τους σε όλους τους χώρους αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης και μεταφοράς παθογόνων στους πολίτες και κυρίως παιδιά και ευπαθείς ομάδες και θα πρέπει να ενημερωθούν οι πολίτες, ώστε να λαμβάνουν τα απαραίτητα μέτρα αυτοπροστασίας (απολύμανση χεριών, καθαρισμός υποδημάτων, χρήση αντικουνουπικής προστασίας, περιορισμός παροχής τροφής στα πτηνά κ.α.).
Όπως μας ανέφεραν επίσης είναι γνωστό ότι τα κορακοειδή είναι κύριοι ξενιστές του Ιού του Δυτικού Νείλου που μεταδίδουν τα κουνούπια στον άνθρωπο και σε μια περιοχή, όπου ούτως ή άλλως εμφανίζει αρκετά κρούσματα ετησίως μπορεί να πυροδοτήσει μεγαλύτερη αύξηση και ίσως και η εμφάνιση αρκετών νεκρών πουλιών στο χώρο του άλσους να μην είναι άσχετη.
Όπως πιθανότατα δεν είναι άσχετη και η παρατηρούμενη μείωση του αριθμού περιστεριών στην ευρύτερη περιοχή, αφού τα κορακοειδή στην προσπάθεια τους να τραφούν επιτίθενται και σε φωλιές άλλων πουλιών για αβγά ή τους νεοσσούς, οι επιπτώσεις δηλαδή του μεγάλου αριθμού κορακοειδών – υπολογίζονται σε 2.000 άτομα- που διαβιούν στο άλσος επεκτείνονται και στο οικοσύστημα της περιοχής και σύμφωνα με όσα μας είπαν οι κ.κ. Μπίρτσας και Παπούλιας όλα τα αδειοδοτημένα διαχειριστικά μέτρα παραμένουν στο τραπέζι με πιθανότερο να γίνει εντός του καλοκαιριού και άλλη προσπάθεια για καταστροφή φωλιών, ενώ μείωση του αριθμού αναμέναται το φθινόπωρο με την μετακίνηση ενός αριθμού, είναι πάντως βέβαιο ότι ένας μεγάλος αριθμός θα ξεχειμωνιάσει στον τόπο μας
Κωστής Κριτσιάνης