Απεργιακή συγκέντρωση και πορεία από τους δημοσίους υπαλλήλους στην Καρδίτσα (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Απεργιακή συγκέντρωση και πορεία από τους δημοσίους υπαλλήλους στην Καρδίτσα (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/d2811338c5d76b485411528720093293_L.jpg?t=20240521_101338)
Με απεργιακή συγκέντρωση στην κεντρική πλατεία της Καρδίτσας και πορεία στο κέντρο της πόλης κορυφώθηκε σήμερα Τρίτη (21/5) η συμμετοχή των Καρδιτσιωτών εργαζομένων του Δημόσιου τομέα στην 24ωρη απεργιακή κινητοποίηση της ΑΔΕΔΥ, η οποία πάντως δεν ήταν ιδιαίτερα μαζική τουλάχιστον σε τοπικό επίπεδο.
Ομιλητές στην συγκέντρωση ήταν ο Πρόεδρος του ΝΤ της ΑΔΕΔΥ κ.Απ. Ταξιάρχης, η Πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων στα Κέντρα Υγείας Ν. Καρδίτσας κ. Π. Μπούτα και του εκπροσώπου των εργαζομένων στην Περιφέρεια κ. Αλ. Παπουτσή.
Όπως επισήμανε σε δηλώσεις του ο Πρόεδρος του ΝΤ της ΑΔΕΔΥ η απεργία αποτελεί συνέχεια των κινητοποιήσεων που πραγματοποιήθηκαν το τελευταίο διάστημα με κύρια αιτήματα να δοθούν πραγματικές αυξήσεις στους μισθούς των εργαζομένων στο Δημόσιο, προκειμένου να αντιμετωπισθεί στοιχειωδώς η ακρίβεια κι ο πληθωρισμός, να επανέλθουν ο 13ος και 14ος μισθός, να υπογραφούν και να ισχύσουν συλλογικές συμβάσεις για τους μισθούς και να καταργηθεί το μισθολογικό πάγωμα της διετίας 2016 – 17.
Επίσης, οι Δημόσιοι υπάλληλοι διεκδικούν την κατάργηση της εισφοράς 2% υπέρ της ανεργίας, την αύξηση του αφορολόγητου στα 12.000 ευρώ, την αύξηση του επιδόματος ανθυγιεινής εργασίας και να στελεχωθούν άμεσα με μόνιμους υπαλλήλους όλοι οι κρίσιμοι δημόσιοι φορείς στους τομείς της Υγείας, της Παιδείας, στις Κοινωνικές υπηρεσίες, την Ασφάλιση και να αναβαθμιστούν όλες οι αναγκαίες υποδομές.
Κωστής Κριτσιάνης