Β. Τσιάκος: Απαράδεκτη η κατάργηση του τέλους παρεπιδημούντων που αποδίδονταν στους Δήμους Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Β. Τσιάκος: Απαράδεκτη η κατάργηση του τέλους παρεπιδημούντων που αποδίδονταν στους Δήμους](/media/k2/items/cache/8c47011a2c80cc7fdff709a14e6f1381_L.jpg?t=20240528_164123)
Για σειρά αρνητικών εξελίξεων που αφορούν στους Δήμους σε εθνικό επίπεδο, ενημέρωσε το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας ο δήμαρχος κ. Τσιάκος, εκφράζοντας και την θέση της ΚΕΔΕ πάνω σε αυτές.
Συγκεκριμένα αρχικά μίλησε για την κατάργηση του τέλους παρεπιδημούντων που απέδιδαν τα ξενοδοχεία στους Δήμους, χαρακτηρίζοντας την απόφαση απαράδεκτη και τονίζοντας ότι η ΚΕΔΕ θα ζητήσει μετ’ επιτάσεως την ανάκληση της απόφασης.
Ακόμα μίλησε για αναβολή του δικαστηρίου για το τέλος της ταφής που είχαν προσφύγει οι Δήμοι , με υπαιτιότητα του ΥΠΕΝ και της εταιρείας ανακύκλωσης που δεν κατέθεσαν φάκελο.
Στη συνέχεια ενημέρωσε ότι το 25% που έπαιρναν οι Δήμοι από πολεοδομικές παραβάσεις επίσης καταργείται και πάει στο Υποδομών που μαζί με το «Πράσινο ταμείο» θα μοιράζονται το ποσό και τέλος ανακοίνωσε ότι η ΚΕΔΕ θα καταθέσει προσφυγή κατά της απόφασης που αφαιρεί από τους Δήμους να έχουν ουσιαστική παρέμβαση για το πώς θα αναπτυχθούν οι πόλεις.
Π.Κ.