Δ.Σ. Σοφάδων: Ενημέρωση για τον «Daniel» με στιγμές έντασης - Η πρόεδρος κάλεσε την αστυνομία για να απομακρύνει σύμβουλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Έλλειμμα ενημέρωσης και συντονισμού, καταλόγισαν στην Δημοτική Αρχή Σοφάδων, οι παρατάξεις της μειοψηφίας κατά την ενημέρωση για το πέρασμα του “Daniel” και τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν.
Θέσεις τις οποίες δεν συμμερίστηκε ο δήμαρχος κ. Θάνος Σκάρλος, ο οποίος μίλησε για έγκαιρη κινητοποίηση βάσει σχεδίου που είχε αποφασίσει μετά τον ΙΑΝΟ το Δημοτικό Συμβούλιο, για κινήσεις που ακολούθησαν σε συνεργασία με περιφέρεια και πολιτεία, αλλά και για πρωτοφανούς έντασης φαινόμενο.
Κοινή συνισταμένη όλων όσων πήραν τον λόγο ήταν ότι ο ταμιευτήρας του Σμοκόβου λειτούργησε αντιπλημμυρικά και πως αν δεν υπήρχε θα είχε πνιγεί ο μισός Δήμος Σοφάδων και ακόμα περισσότερο ο Δήμος Παλαμά.
Πριν περάσουμε στα όσα ειπώθηκαν θα πρέπει να σημειώσουμε πως η συνεδρίαση σημαδεύτηκε από την παρουσία της αστυνομίας. Η οποία κλήθηκε από την πρόεδρο του Σώματος κ. Καφάση-Δεδιλιάρη, γιατί είχε πάρει απόφαση αποβολής από την αίθουσα του κ. Αγγελόπουλου, με τον τελευταίο να παραμένει σε αυτή.
Η παρουσία της αστυνομίας ήταν αιτία σκληρής κριτικής από όλες τις πλευρές της μειοψηφίας. Με τον κ. Αγγελόπουλο να παραμένει τελικά στην αίθουσα αλλά να μην του δίνεται ο λόγος από την πρόεδρο που τον θεωρούσε μη παρόντα.
Νωρίτερα είχε αποχωρήσει ο πρώην πρόεδρος του Σώματος κ. Σταμούλης δηλώνοντας ότι αποτελεί κοροϊδία για το Σώμα ότι από τα μέλη που ζήτησαν την ενημέρωση δεν ήταν στην αίθουσα ούτε τα μισά. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι από τα 12 που υπέγραψαν την αίτηση ήταν αρχικά τα 4 και λίγο μετά προστέθηκε και ο κ. Κατσής.
Η συζήτηση
Στην ενημέρωση ο κ. Σκάρλος και απαντώντας και σε ερωτήσεις που του έγιναν ανέφερε ότι ο Δήμος είχε φροντίσει να προετοιμαστεί πριν την εκδήλωση του φαινομένου. Μίλησε για ενεργοποίηση των μηχανημάτων του Δήμου και μίσθωση όλων των διαθέσιμων από ιδιώτες από την Κυριακή. Την ίδια μέρα, συνέχισε, σπάσαμε το μοναδικό φράγμα με άδεια, αξίας 300.000 ευρώ.
Τη Δευτέρα συνεδρίασε το Συντονιστικό, παρουσία όλων των προέδρων, ώστε να υπάρξει άμεση ενημέρωση και συντονισμός. Την Τρίτη συνέχισε υπήρξε έκκληση και αίτημα προς τον στρατό για μηχανήματα, βάρκες κλινοσκεπάσματα αλλά και ελικόπτερο για την περιοχή του Ερμητσίου. Ειδικά για την συγκεκριμένη Τοπική Κοινότητα είπε πως οι όποιες παρεμβάσεις έγιναν στο εσωτερικό της γιατί εξωτερικά δεν υπήρχε δυνατότητα.
Έγιναν όλα όσα προβλεπόταν, τόνισε στο σχέδιο δράσης που είχαμε ψηφίσει τον Οκτώβριο του 2020, αμέσως μετά τον ΙΑΝΟ. Αυτό που δεν περιμέναμε ήταν ο τόσο μεγάλος όγκος νερών.
Ακολούθως αναφέρθηκε στην βοήθεια που προσέφεραν οι εθελοντές και οι κάτοικοι και την συνολική προσπάθεια που έγινε μετά το τριήμερο των βροχών . Δόθηκε αγώνας, υπογράμμισε ο κ. Σκάρλος, να γίνουν αποκαταστάσεις, να δώσουμε προσβασιμότητα, να υπάρχει ύδρευση και ηλεκτροδότηση, να μπορέσουν να φιλοξενηθούν και να σιτιστούν οι άνθρωποι που το είχαν ανάγκη. Πλέον η προσβασιμότητα και προσπελασιμότητα έχουν αποκατασταθεί και απομένει η αγροτική οδοποιία που είναι ένα δύσκολο κομμάτι.
Οι ζημιές που έγιναν σημείωσε είναι τεράστιες. Σε υποδομές, σε κτίρια, σε επιχειρήσεις, σε ζωικό και φυτικό κεφάλαιο. ¨Ήδη έχουν συγκροτηθεί οι επιτροπές, συνέχισε που έχουν αναλάβει διάφορους τομείς. Του υπουργείου ελέγχουν τις ζημιές σε σπίτια και οικοσκευές. Πάνε σε κάθε Τοπική Κοινότητα, σε συνεννόηση με τους προέδρους. Στην πόλη των Σοφάδων δίνονται διεύθυνση και τηλέφωνο και ειδοποιούνται οι ιδιοκτήτες για τον έλεγχο.
Ειδικά για τα σπίτια είπε ότι υπάρχουν πολλά με ζημιές κυρίως πλίθινα και θα ξεκινήσουν σύντομα οι δευτεροβάθμιες επιτροπές που θα ελέγξουν την στατικότητα. Τότε μόνο θα μπορέσει να υπάρχει εικόνα για τον αριθμό όσων έχουν υποστεί ζημιά και σε τι μέγεθος.
Τα περισσότερα πάντως εντοπίζονται στο τόξο Γραμματικό, Νέο Ικόνιο, Κυψέλη, Πασχαλίτσα, Ερμήτσι, ενώ προβλήματα δημιουργήθηκαν και από την πλευρά του Δασοχωρίου και προς το Καρποχώρι.
Αποθήκες, ζωικό και φυτικό κεφάλαιο το αναλαμβάνουν οι επιτροπές του ΕΛΓΑ οι οποίες όμως δεν έχουν ακόμα συγκροτηθεί πλήρως και η διαδικασία δεν έχει ξεκινήσει. Για όλα τα υπόλοιπα(επιχειρήσεις κυρίως) αρμόδιες είναι οι επιτροπές της περιφέρειας.
Σε ερώτηση του κ. Αγγελόπουλου για το ΕΠΑΛ είπε ότι όντως έχει υποστεί πολλή μεγάλη ζημιά τόσο στο υπόγειο όσο και στο ισόγειο. Ταυτόχρονα διακόπηκε η ύδρευση και το ρεύμα. Κάνουμε μεγάλο αγώνα, έχει έρθει και ειδικό συνεργείο καθαρισμού από την Αθήνα και πιστεύουμε ότι μέχρι το βράδυ της Κυριακής το σχολείο θα είναι έτοιμο κατέληξε ο δήμαρχος Σοφάδων.
Σε ερώτηση του κ. Τσέλιου για τη διάθεση των χρημάτων που είχαν έρθει για τον ΙΑΝΟ ο κ. Σκάρλος υποστήριξε ότι 1 εκατ. ευρώ ήταν για αγροτική οδοποιία και διατέθηκε. 600.000 ευρώ για εφάπαξ αποζημιώσεις από τα οποία διατέθηκαν τα μισά και έχει μείνει ένα υπόλοιπο και 1,8 εκατομμύρια ήρθαν για αποκαταστάσεις. Έχουν ανατεθεί όλα τα έργα αλλά ακόμα παίρνουν παρατάσεις, σημείωσε. Τα χρήματα υπάρχουν είναι στο υπουργείο και εκταμιεύονται με την πρόοδο των εργασιών.
Σε άλλη ερώτηση για το πόσιμο νερό έγινε μία κουβέντα που όμως την πρόλαβαν οι εξελίξεις καθώς υπήρξε μήνυμα της ΔΕΥΑ περί καταλληλότητας του νερού στο Δήμο Σοφάδων.
Τέλος, για τον δρόμο Σοφάδες-Καρποχώρι που οι αποκαταστάσεις δεν είχαν ολοκληρωθεί από τον ΙΑΝΟ και τώρα έχει σπάσει ο μισός, τόνισε πως θα τον αναλάβει η περιφέρεια που καταγράφει με drone όλες τις ζημιές. Ο κ. Κλιάρης, πάντως, που έθεσε το θέμα υποστήριξε ότι η επικινδυνότητα είναι μεγάλη και απαιτείται άμεση παρέμβαση.
Ο κ. Κατσής
Ζητήματα ελλιπούς ενημέρωσης έθεσε στην τοποθέτησή του ο δημοτικός σύμβουλος και υποψήφιος δήμαρχος Σοφάδων κ. Κατσής. Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο Δήμος Σοφάδων δεν έβγαλε καμία επίσημη ανακοίνωση για να ενημερώσει για τον κίνδυνο που διέτρεχαν οι κάτοικοι πριν την εκδήλωση του φαινομένου, ενώ υστέρησε σημαντικά στην ενημέρωση για την επικινδυνότητα των δρόμων, την ποιότητα του νερού και άλλα πιεστικά ζητήματα τις πρώτες ώρες μετά την πλημμύρα.
Ταυτόχρονα ο κ. Κατσής μίλησε για ανυπαρξία του δημάρχου και για πλήρη απουσία του από τα χωριά που πνίγηκαν.
Ο κ. Στουρνάρας
Με την σειρά του ο κ. Στουρνάρας υπενθύμισε τις συνεχείς επισημάνσεις της Λαϊκής Συσπείρωσης για αντιπλημμυρική θωράκιση, πυροπροστασία κ.λ.π.
Επέρριψε ευθύνες για όσα συνέβησαν στον νυν δήμαρχο(λέγοντας επί λέξει ότι «Θα αναγκαστεί να πιει το πικρό ποτήρι») αλλά και σε όσους κυβλερνησαν τα προηγούμενα χρόνια. Τόνισε ακόμα τις ευθύνες της πολιτείας και είπε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις είσαι η με την κυβέρνηση ή ενάντιά της. Κανείς όμως εδώ, δεν την καταδικάζει απερίφραστα, ότε καταδικάζει τον περιφερειάρχη.
Καταλήγοντας υπογράμμισε ότι το μόνο που λέει ο κόσμος στις επισκέψεις που κάνει είναι ότι είναι όλοι απόντες.
Π.Κ.