Δεν οφείλονται στα φρεάτια ομβρίων τα πλημμυρικά φαινόμενα της 14ης Απριλίου υποστήριξε ο Δήμαρχος Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δεν οφείλονται στα φρεάτια ομβρίων τα πλημμυρικά φαινόμενα της 14ης Απριλίου υποστήριξε ο Δήμαρχος Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/73e1917702d5c989db2661718a72dbe2_L.jpg?t=20240528_164210)
Τα φρεάτια αποχέτευσης ομβρίων ήταν καθαρισμένα στις 14 Απριλίου 2024, όταν και παρατηρήθηκαν πλημμυρικά φαινόμενα στο κέντρο πόλης, τόνισε κατά την διάρκεια του Δημοτικού Συμβουλίου ο δήμαρχος Καρδίτσας κ. Τσιάκος.
Σχετική ερώτηση έγινε από τον κ. Ξυλομένο, που μετέφερε καταγγελίες πολιτών ότι, την προαναφερόμενη ημερομηνία, υπήρξε πρόβλημα απορρόφησης των νερών.
Κατά τον δήμαρχο το δίκτυο ομβρίων έχει περιορισμένες δυνατότητες απορρόφησης και το νερό που έπεσε κατά την νεροποντή της 14ης Απριλίου ήταν σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Μόλις η βροχή σταμάτησε το νερό απορροφήθηκε χωρίς προβλήματα επισήμανε και τόνισε ότι δεν ήταν θέμα καθαριότητας αλλά δυνατότητας.
Μάλιστα πρόσθεσε ότι τα φρεάτια καθαρίζονται τακτικά και η ΔΕΥΑΚ φροντίζει να ενημερώνει για τα φρεάτια που καθαρίζονται. Υπάρχουν, συνέχισε, κάποια προβληματικά που απαιτούν έργο και θα γίνουν ενώ αν διαπιστωθεί πως η δημιουργία κάποιου φρεατίου θα βοηθήσει στην βελτίωση απορροής θα γίνει και αυτό.
Π.Κ.