Διάλυση της σύμβασης για το έργο «Βελτίωση και αντικατάσταση δικτύου ύδρευσης Τ.Κ. Φύλλου» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Διάλυση της σύμβασης για το έργο «Βελτίωση και αντικατάσταση δικτύου ύδρευσης Τ.Κ. Φύλλου»](/media/k2/items/cache/706bf75823c2fa65721e6011d723bc80_L.jpg)
Τη διάλυση της σύμβασης του έργου «Βελτίωση και αντικατάσταση δικτύου ύδρευσης Τ.Κ. Φύλλου», αποφάσισε το Δημοτικό Συμβούλιο Παλαμά, κάνοντας δεκτή την εισήγηση της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου.
Όπως τονίστηκε στην εισήγηση το έργο κατακυρώθηκε στην «Ανώνυμη Βιοτεχνική Κατασκευαστική και Εμπορική Εταιρεία ΣΤΕΝΤΩΡ ΑΕ» αντί ποσού 304.212,62 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%, με μέση τεκμαρτή έκπτωση 63,11%.
Η σύμβαση υπογράφτηκε την 1η Μαρτίου του 2018, με προθεσμία περαίωσης ενός έτους. Ακολούθησαν δύο παρατάσεις που οδήγησαν την ολοκλήρωση του έργου στις 30 Νοεμβρίου 2019.
Στις 23 Οκτωβρίου 2019 με απόφαση της Προϊσταμένης Δ.Τ.Υ. ο ανάδοχος κηρύχθηκε έκπτωτος, λόγω καθυστερήσεων υλοποίησης στο έργο. Ο ανάδοχος υπέβαλλε τον Δεκέμβριο του 2019 ένσταση που έγινε δεκτή από το Τεχνικό Συμβούλιο Δημοσίων Έργων της Π.Ε. Καρδίτσας.
Ακολούθησε και απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου που έκανε δεκτή την ένσταση και έδωσε παράταση προθεσμίας εκτέλεσης υπολειπόμενων εργασιών έως 31 Ιανουαρίου 2021.
Στις 12 Ιανουαρίου του 2021 πραγματοποιήθηκε έλεγχος από τον Ε.Σ.Π.ΕΛ. (Εξειδικευμένος Σύμβουλος Ποιοτικού Ελέγχου έργων ΕΣΠΑ) στο έργο. Τα αποτελέσματα του ελέγχου ήταν αρνητικά για την εξέλιξή του.
Τον Αύγουστο του 2022 υπήρξε νέα απόφαση έκπτωση και σύμφωνα με όλα τα παραπάνω όπως και επειδή ο ανάδοχος μέχρι 31/01/2021 δεν εκτέλεσε τις υπολειπόμενες εργασίες, επειδή παρήλθε η οριακή προθεσμία και επειδή έχει αποξενωθεί από το έργο η εισήγηση ήταν για διάλυση της σύμβασης και ολοκλήρωση των υπολειπόμενων εργασιών μέσω νέας διαδικασίας ανάθεσης.
Εισήγηση που μετατράπηκε σε απόφαση από το Δημοτικό Συμβούλιο.
Π.Κ.