Μέσω ανοικτών ηλεκτρονικών διαγωνισμών οι αποκαταστάσεις ύψους 5 εκατ. ευρώ από τον "Διομήδη" στην Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Μέσω ανοικτών ηλεκτρονικών διαγωνισμών οι αποκαταστάσεις ύψους 5 εκατ. ευρώ από τον "Διομήδη" στην Π.Ε. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/e8f835484b99b8b99e70bfadea038b1d_L.jpg?t=20230611_163909)
Δύο έργα, συνολικού προϋπολογισμού 5 εκατ. ευρώ, που αφορούν σε ανάγκες που προέκυψαν μετά το πέρασμα, από την Π.Ε. Καρδίτσας, του καιρικού φαινομένου που ονομάστηκε «Διομήδης» (Ιαν. 2022), προωθούνται μέσω αποφάσεων που πήρε η Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
Το πρώτο εξ αυτών είναι ο καθαρισμός ποταμών και ρεμάτων της Π.Ε. Καρδίτσας, προϋπολογισμού 2.500.000 ευρώ. Για το συγκεκριμένο έργο αποφασίστηκε να δημοπρατηθεί μέσω ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού, εγκρίθηκαν οι όροι διακήρυξης για την διενέργειά του και συγκροτήθηκε και η επιτροπή που θα φέρει εις πέρας την διαδικασία.
Το δεύτερο έργο, ισόποσου προϋπολογισμού (2,5 εκατ. ευρώ), είναι οι αποκαταστάσεις ζημιών από τον «Διομήδη» στο οδικό δίκτυο Δήμο Αργιθέας. Εδώ οι αποφάσεις αφορούν στην έγκριση των τευχών δημοπράτησης και την έγκριση διεξαγωγής ηλεκτρονικού διαγωνισμού σύμφωνα με τους όρους της διακήρυξης, από τη Διεύθυνση Τεχνικών έργων της Π.Ε. Καρδίτσας.
Π.Κ.
φωτο αρχείου