Οι υποχρεώσεις προς τρίτους των Δήμων του ν. Καρδίτσας το 3ο τρίμηνο του 2023 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Οι υποχρεώσεις προς τρίτους των Δήμων του ν. Καρδίτσας το 3ο τρίμηνο του 2023](/media/k2/items/cache/ab03ef55bb31c8f6151166ee752c624f_L.jpg?t=20231112_102503)
Οι Δήμοι Καρδίτσας και Μουζακίου είναι αυτοί, σε σύγκριση με τους άλλους τέσσερις του νομού, που έχουν τις περισσότερες απλήρωτες και εκκρεμείς υποχρεώσεις προς τρίτους, όπως και ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις προς τρίτους, για το τρίτο τρίμηνο του 2023.
Αυτό είναι το συμπέρασμα από τα στοιχεία του μηχανισμού αποτροπής συσσώρευσης ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων προς τρίτους, του υπουργείου Εσωτερικών.
Τα συγκεκριμένα στοιχεία δημοσιεύονται ανά τρίμηνο για όλους τους Δήμους της χώρας και σήμερα σας παρουσιάζουμε αυτά που αφορούν στου έξι Δήμους του Ν. Καρδίτσας, με αλφαβητική σειρά.
Για να γίνει κατανοητό τι αντιστοιχεί σε κάθε Δήμο από τον πίνακα που θα ακολουθήσει, παραθέτουμε στην συνέχεια την επεξήγηση της κάθε στήλης.
01. Διαθέσιμα: Το σύνολο του ταμείου και των καταθέσεων στην Τράπεζα τις Ελλάδας και στις λοιπές τράπεζες όπως αυτά προκύπτουν από την τήρηση του Κλαδικού Λογιστικού Σχεδίου των ΟΤΑ
02. Απλήρωτες Υποχρεώσεις σε Τρίτους (ΜΔ): Το σύνολο των απλήρωτων υποχρεώσεων σε τρίτους (φορείς εκτός γενικής κυβέρνησης) όπως αυτό προκύπτει από τη στήλη 42 του Μητρώου Δεσμεύσεων
03. Εκκρεμείς υποχρεώσεις σε Τρίτους (ΜΔ): Το σύνολο των εκκρεμών υποχρεώσεων σε τρίτους (φορείς εκτός γενικής κυβέρνησης) όπως αυτό προκύπτει από το άθροισμα των στηλών 44, 46, 48 και 50 του Μητρώου Δεσμεύσεων
04. Ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις σε Τρίτους (ΜΔ): Το σύνολο των ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων σε τρίτους (φορείς εκτός γενικής κυβέρνησης) όπως αυτό προκύπτει από τη στήλη 50 του Μητρώου Δεσμεύσεων
Π.Κ.