Π.Ε. Καρδίτσας: Με μικροπροβλήματα στα ορεινά η πρώτη μέρα του «Elias» - Χαμηλή η στάθμη των ποταμών στα πεδινά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Π.Ε. Καρδίτσας: Με μικροπροβλήματα στα ορεινά η πρώτη μέρα του «Elias» - Χαμηλή η στάθμη των ποταμών στα πεδινά](/media/k2/items/cache/d262cb1021827c11cd15640bc7c22863_L.jpg?t=20230926_074026)
Δεν παρουσιάστηκε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που να επιβαρύνει επιπλέον την κατάσταση, στην Π.Ε. Καρδίτσας, κατή την πρώτη μέρα εκδήλωσης του καιρικού φαινομένου με την ονομασία «Elias».
Το περισσότερο νερό έπεσε κατά διαστήματα το απόγευμα, το βράδυ της Δευτέρας 25 Σεπτεμβρίου καθώς και το πρωί της Τρίτης, στα ορεινά του νομού (110 χιλιοστά κατέγραψε ο μετεωρολογικός σταθμός της Πεζούλας) χωρίς όμως να δημιουργηθούν κάποια επιπλέον θέματα, από αυτά που δημιούργησε η κακοκαιρία «Daniel». Περί τα 35 χιλ. βροχής στους μετεωρολογικούς σταθμούς σε Καρδίτσα, Μουζάκι και Σμόκοβο.
Ο δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα κ. Παν. Νάνος μίλησε στο KarditsaLive.Net, για μικροκαταπτώσεις που αντιμετωπίστηκαν και τόνισε ότι το ενδιαφέρον του Δήμου επικεντρώθηκε στα ολισθαίνοντα σημεία, σε Μορφοβούνι και Μοσχάτο, όπου ζητούμενοι είναι η σταθεροποίησή τους. Μάλιστα υπογράμμισε την παρουσία γεωλόγου χθες, σε αυτά ακριβώς τα σημεία, κατά την διάρκεια των βροχοπτώσεων.
Από την πλευρά του ο δήμαρχος Αργιθέας κ. Ανδρέας Στεργίου υπογράμμισε ότι η απογευματινή χαλαζόπτωση ήταν το φαινόμενο που προβλημάτισε, αλλά από εκεί και πέρα δεν υπήρξαν κάποια ιδιαίτερα προβλήματα. Έπεσε, τόνισε, αρκετό νερό κατά περιόδους, αλλά πέραν των ΄συνηθισμένων μικρής έκτασης καταπτώσεων όλα κύλησαν ομαλά.
Και οι δύο προαναφερόμενοι δήμαρχοι απάντησαν σε ερώτημα για ηλεκτροδότηση και υδροδότηση, ότι δεν παρουσιάστηκαν προβλήματα.
Στους δήμους που έχουν και πεδινή έκταση τώρα, από το γραφείο τύπου του Δήμου Καρδίτσας ενημερωθήκαμε πως η κατάσταση είναι πλήρως ελεγχόμενη και δεν παρουσιάστηκε κάποιο θέμα σε οποιαδήποτε περιοχή του Δήμου. Η στάθμη των ποταμών είναι χαμηλή και δεν υπάρχει, επί του παρόντος, λόγος ανησυχίας. Παρόλα αυτά όλος ο μηχανισμός, τονίστηκε, είναι σε επιφυλακή καθώς το φαινόμενο βρίσκεται σε εξέλιξη.
Παρόμοια εικόνα μας έδωσε και ο αντιδήμαρχος Σοφάδων κ. Κεφαλάς. Έβρεξε δυνατά για λίγες ώρες, σημείωσε, αλλά δεν υπήρξαν προβλήματα και τα ποτάμια είναι χαμηλά.
Για τον πλέον επιβαρυμένο Δήμο, αυτόν του Παλαμά δεν άλλαξε κάτι η χθεσινή μέρα. Ο δήμαρχος κ. Σακελλαρίου μας είπε ότι τα φαινόμενα ήταν λίγα αναλογικά και η όποια επιβάρυνση ήταν μικρή.
Στον Παλαμά υπήρξε μία μικρής διάρκειας (περίπου μία ώρα) διακοπή ρεύματος το πρωί της Τρίτης, ενώ ανάλογο φαινόμενο είχαμε το απόγευμα της Δευτέρας σε τμήμα της Καρδίτσας, συμπεριλαμβανομένου και μέρους του κέντρου της πόλης. Μεμονωμένες διακοπές ηλεκτροδότησης υπάρχουν και γίνονται προσπάθειες αποκατάστασης.
Π.Κ.