Π. Νάνος: Ξεκινά η εκτίμηση των ζημιών σε κτίρια και υποδομές - Προτεραιότητα σε ύδρευση και ασφάλεια οικισμών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Π. Νάνος: Ξεκινά η εκτίμηση των ζημιών σε κτίρια και υποδομές - Προτεραιότητα σε ύδρευση και ασφάλεια οικισμών](/media/k2/items/cache/b85947491a4cc4a7e530324786b7512c_L.jpg)
Με στόχο την όσο το δυνατόν πιο γρήγορη καταγραφή και εκτίμηση των ζημιών συνεδρίασε το Συντονιστικό του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα και έλαβε αποφάσεις προς αυτή την κατεύθυνση.
Ειδικότερα, όπως ανέφερε στο KarditsaLive.Net, ο δήμαρχος κ. Παναγιώτης Νάνος, από αύριο ξεκινά η εκτίμηση τόσο για τα σπίτια και τα άλλα κτίρια όσο και για τις υποδομές. Γι αυτό το λόγο συστάθηκαν και επιτροπές που η κάθε μια θα αναλάβει δύο οικισμούς, για να προχωρήσει η διαδικασία. Η κάθε επιτροπή θα λέχει επικεφαλής έναν αντιδήμαρχο.
Παράλληλα στον Δήμο θα λειτουργήσει Γραφείο Αναφοράς Ζημιών, που θα ασχολείται αποκλειστικά με τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν και ο κάθε δημότης θα μπορεί να απευθυνθεί και να δηλώσει τη ζημιά που υπέστη.
Στον άμεσο προγραμματισμό, υπογράμμισε ο κ. Νάνος είναι και η σύνταξη μελετών για την ύδρευση και την ασφάλεια των οικισμών, τομείς που αποτελούν πρώτη προτεραιότητα.
Εν τω μεταξύ σύμφωνα με ανάρτηση της αντιδημάρχου κ. Ξηροφώτου έχει διακοπεί η κυκλοφορία στο δρόμο Λαμπερό-Μοσχάτο, λόγω υπερχείλισης στο δρόμο του Μοσχάτου. Στο σημείο βρίσκονται μηχανήματα που επιχειρούν για να επιλύσουν το πρόβλημα.
Ο Δήμος Λίμνης Πλαστήρα αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα στο οδικό κομμάτι, όπως καταγράψαμε σε ρεπορτάζ νωρίτερα, με τον κ. Νάνο πάντως να τονίζει ότι αποκαθίστανται σταδιακά οι καταπτώσεις από το κεντρικό και το δημοτικό οδικό δίκτυο.
Π.Κ.