Παν. Νάνος: Πλήγμα για τον τουρισμό το κλείσιμο του δρόμου Μουζάκι - Κερασιά. Προτεραιότητα η νέα χάραξη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παν. Νάνος: Πλήγμα για τον τουρισμό το κλείσιμο του δρόμου Μουζάκι - Κερασιά. Προτεραιότητα η νέα χάραξη](/media/k2/items/cache/e56d8bbd512e1c6e283914dfc47161ca_L.jpg)
Σημαντικό πλήγμα για τον τουρισμό αποτελεί η αδυναμία οδικής σύνδεσης της Λίμνης Πλαστήρα με το Μουζάκι, λόγω του προβλήματος που προέκυψε με τον "Ιανό"και ολοκληρώθηκε από τον "Daniel", στο ύψος του Ανθοχωρίου.
Αυτό επισήμανε μιλώντας στο KarditsaLive.Net ο δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα Παναγιώτης Νάνος υπογραμμίζοντας ότι έχει αποκοπεί η ευκολότερη και ταχύτερη πρόσβαση από επισκέπτες που προέρχονται από Μετέωρα και Τρίκαλα.
Το θέμα του δρόμου που πλέον είναι κατεστραμμένος και δεν περνά τίποτα, το θέσαμε πολλές φορές στην Περιφέρεια αλλά και στο αρμόδιο υπουργείο, ενώ αναλύσαμε τις επιπτώσεις του και στον κ. Ταχιάο κατά την πρόσφατη επίσκεψη του υφυπουργού Υποδομών στην περιοχή μας, τόνισε ο κ. Νάνος.
Παράλληλα υπογράμμισε πως για τον Δήμο Λίμνης Πλαστήρα αποτελεί βασικό αίτημα και προτεραιότητα η ολοκλήρωση των διαδικασιών για την χάραξη του νέου δρόμου σύνδεσης του Μουζακίου με το Δήμο Λίμνης Πλαστήρα. Αυτή, ανέφερε χαρακτηριστικά, είναι η οριστική και καλύτερη λύση. Με τη νέα χάραξη παρακάμπτονται Ανθοχώρι και Κρυοπηγή, μειώνονται τα χιλιόμετρα και ο χρόνος μετακίνησης, ενώ και το Μουζάκι καθίσταται συγκοινωνιακός κόμβος. Πρόκειται πρόσθεσε για ένα έργο πνοής που θα φέρει πολλαπλά θετικά αποτελέσματα. Μέχρι τότε όμως, κατέληξε, είναι επιβεβλημένη η αποκατάσταση της οδικής σύνδεσης από τον υφιστάμενο δρόμο, όσο το δυνατόν πιο σύντομα.
Π.Κ.