Παράταση μέχρι 30 Απριλίου 2025 στο έργο «Βελτίωση αθλητικών εγκαταστάσεων Δήμου Καρδίτσας - Ανάδειξη των αθλητικών χώρων του Δήμου Καρδίτσας» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παράταση μέχρι 30 Απριλίου 2025 στο έργο «Βελτίωση αθλητικών εγκαταστάσεων Δήμου Καρδίτσας - Ανάδειξη των αθλητικών χώρων του Δήμου Καρδίτσας»](/media/k2/items/cache/fbda860089df563fcb71c86954ee6b0a_L.jpg)
Την χορήγηση παράτασης στην προθεσμία αποπεράτωσης του έργου «Βελτίωση αθλητικών εγκαταστάσεων Δήμου Καρδίτσας -Ανάδειξη των αθλητικών χώρων του Δήμου Καρδίτσας» μέχρι τις 30 Απριλίου 2025 αποφάσισε ομόφωνα η Δημοτική Επιτροπή κατά τη διάρκεια της σημερινής (28/5) της συνεδρίασης.
Σύμφωνα και με τη σχετική εισήγηση η σύμβαση του έργου αρχικού προϋπολογισμού 630.000 ευρώ υπογράφθηκε στις 13 Νοεμβρίου 2023 έναντι 452.946,67 ευρώ με τον ΦΠΑ και η προθεσμία περάτωσής του ήταν 12 μήνες, λήγει δηλαδή στις 12 Νοεμβρίου 2024.
Το αίτημα της παράτασης τέθηκε από τον ανάδοχο, γιατί ενώ οι εργασίες ξεκίνησαν κανονικά βάσει χρονοδιαγράμματος, μέχρι σήμερα έχουν εκτελεστεί ελάχιστες, κυρίως προετοιμασίας, καθώς και τοπογραφικές εργασίες, με την καθυστέρηση να αποδίδεται από τον ανάδοχο στη διεξαγωγή των τοπικών πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου στα γήπεδα που θα γίνουν παρεμβάσεις, που καθιστά αδύνατη την καθαίρεση περιφράξεων μέχρι τη λήξη τους, καθώς και σε δυσμενείς καιρικές, χειμερινές συνθήκες.
Η Δημοτική Επιτροπή με βάση και τη θετική εισήγηση της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών που έκρινε βάσιμους τους λόγους που επικαλείται ο ανάδοχος ενέκρινε τη χορήγηση της 5μηνης παράτασης
Κωστής Κριτσιάνης