Παράταση προθεσμιών σε τρία έργα ενέκρινε το Δημοτικό Συμβούλιο Αργιθέας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παράταση προθεσμιών σε τρία έργα ενέκρινε το Δημοτικό Συμβούλιο Αργιθέας](/media/k2/items/cache/3d3062452e1a06c1181bc6bb20b0afe3_L.jpg?t=20230829_175414)
Την παράταση προθεσμίας ολοκλήρωσης τριών έργων ενέκρινε το Δημοτικό Συμβούλιο Αργιθέας κατά την συνεδρίαση που έλαβε χώρα την 21η Αυγούστου, και μετά την θετική εισήγηση της αρμόδιας τεχνικής υπηρεσίας.
Πιο αναλυτικά:
- «Συντήρηση-Βελτίωση υποδομών Δημοτικής Ενότητας Αργιθέας
Το έργο είναι αρχικού προϋπολογισμού 540.000 ευρώ και συμβατικού 299.763,38 ευρώ. Η σύμβαση υπογράφτηκε τον Αύγουστο του 2022 και είχε διάρκεια 12 μηνών μέχρι 5 Αυγούστου του 2023.
Η παράταση που δόθηκε(πρώτη) είναι τεσσάρων μηνών και ο ανάδοχος την αιτιολόγησε ως εξής: «Οι άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή της Αργιθέας από τα μέσα Οκτωβρίου 2022 έως και τον μήνα Μάιο 2023, δυσχεραίνουν την ολοκλήρωση των εργασιών. Οι συχνές βροχοπτώσεις σε συνδυασμό με το μεγάλο ύψος χιονόπτωσης του περασμένου χειμώνα δεν επέτρεψαν όχι μόνο την εκτέλεση των εργασιών αλλά ούτε και την προσέγγισης των εργαζομένων στα σημεία εκτέλεσης εργασιών»
- Αποκατάσταση ζημιών που προκλήθηκαν από φυσικές καταστροφές στην κοινότητα Μαράθου»
Το έργο είναι αρχικού και συμβατικού προϋπολογισμού 30.000 ευρώ. Άρχισε να εκτελείται στις 7 Οκτωβρίου 2022 και είχε διάρκεια περαίωσης έξι μηνών, έως 7 Απριλίου 2022. Η πρώτη παράταση(3 μήνες) μετέθεσε την προθεσμία για τις 7 Ιουλίου 2023, ενώ η νέα που δόθηκε πρόσφατα, επίσης τρίμηνη, μεταφέρθηκε για τις 7 Οκτωβρίου 2023.
Η παράταση ζητήθηκε και δόθηκε γιατί δεν έχει εξοφληθεί ο 1ος λογαριασμός.
- «Αποκατάσταση ζημιών στην Τ.Κ. Βραγκιανών στον οικισμό Ρόγγια».
Το έργο είναι αρχικού προϋπολογισμού 15.000 ευρώ και συμβατικού 14.699,72. Η υπογραφή της σύμβασης πραγματοποιήθηκε τον Οκτώβριο του 2022, με έξι μήνες προθεσμία περαίωσης(Απρίλιο 2023). Δόθηκε μία πρώτη, τρίμηνη, παράταση έως τον Ιούλιο του 2023 και τώρα χορηγήθηκε παράταση 2 μηνών, έως τον Σεπτέμβριο του 2023.
Η παράταση ζητήθηκε για την έγκριση του 1ου ΑΠΕ του έργου με σκοπό την ολοκλήρωση των εργασιών.
Π.Κ.