Περιφερειακό Συμβούλιο: Αρνητική εισήγηση, θετική γνωμοδότηση για Μ.Π.Ε. που αφορά έργο στην πηγή «Γκούρα» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Περιφερειακό Συμβούλιο: Αρνητική εισήγηση, θετική γνωμοδότηση για Μ.Π.Ε. που αφορά έργο στην πηγή «Γκούρα»](/media/k2/items/cache/99aba2badf3f7bac2afdbeff770397e4_L.jpg)
Παρά την αρνητική εισήγηση προς το περιφερειακό Συμβούλιο, επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων του έργου «Υδρομάστευση-πηγή “Γκούρα” και εξωτερικό υδραγωγείο (δίκτυο μεταφοράς και δεξαμενές ύδρευσης) στην Τ.Κ. Βατσουνιάς», το Σώμα γνωμοδότησε θετικά επί αυτής.
Η αρνητική εισήγηση δεν αφορά κάποιες από τα σύνηθες παραμέτρους που οδηγούν σε μία τέτοια εξέλιξη αλλά αποκλειστικά και μόνο γιατί «δεν λαμβάνονται υπόψη όλες οι χρήσεις της πηγής και δεν ζητείται η έκδοση μίας ενιαίας Α.Ε.Π.Ο. για την πηγή, λαμβανομένων υπόψη όλων των υδροληψιών εξ΄ αυτής».
Ουσιαστικά αυτό που επισημαίνεται στις παρατηρήσεις είναι ότι από τα νερά της πηγής «ΓΚΟΥΡΑ», η οποία σημειωτέον δεν έχει σημειακές αναβλύσεις αλλά πολλαπλές, εκκινούν υδροληψίες για τέσσερις χρήσεις. Συγκεκριμένα ύδρευση του οικισμού της Βατσουνιάς, άρδευση του αγροκτήματος της Βατσουνιάς, απόληψη για την λειτουργία του Μικρού Υδροηλεκτρικού Σταθμού Βατσουνιάς και απόληψη για εμφιάλωση από την εταιρεία «ΑΗΒ ΓΚΡΟΥΠ Α.Ε.». Δηλαδή έχουμε αντίστοιχα απολήψεις για τις τέσσερις χρήσεις, των· ύδρευση, άρδευση, ενεργειακή χρήση και βιομηχανική χρήση.
Από περιβαλλοντική άποψη, σημειώνει ο εισηγητής, οι χρήσεις αυτές οφείλουν να εξετασθούν ενιαία για τις οποιεσδήποτε επιπτώσεις τους στο περιβάλλον. Ο περιβαλλοντικός έλεγχος χωριστά της κάθε χρήσης και η ξεχωριστή περιβαλλοντική αδειοδότηση, συντελούν σε πλασματικά συμπεράσματα, υποτιμάται η σημαντικότητα των περιβαλλοντικών επιπτώσεων, δεν επιτυγχάνεται ο απαραίτητος βαθμός προστασίας του περιβάλλοντος, ενώ παράλληλα αποσκοπείται η τυχόν παράκαμψη από τον νόμο προβλεπόμενων υποχρεώσεων.
Το περιφερειακό συμβούλιο πάντως, μετά από διαλογική συζήτηση γνωμοδότησε ομόφωνα θετικά. Λευκό ψήφισαν οι Αγοραστός Κωνσταντίνος, Δόκου Σουλτάνα, Κολυνδρίνη Δωροθέα, Μιχαλάκης Χρήστος, Μπάρδας Κωνσταντίνος, Νούσιος Κωνσταντίνος, Σοφολόγης Δημήτριος, Τέας Ιωάννης, Χατζηγάκη Ελισάβετ και Ψαχούλας Ορέστης.
Π.Κ.