Περιφερειακό Συμβούλιο: Στηρίζει τους εργαζόμενους κοινωφελών προγραμμάτων της Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Περιφερειακό Συμβούλιο: Στηρίζει τους εργαζόμενους κοινωφελών προγραμμάτων της Π.Ε. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/e694db5b1f99d2aa359e2aac624e52f9_L.jpg)
Ψήφισμα στήριξης των 30 εργαζομένων κοινωφελούς προγράμματος στην Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, προκειμένου να το χρησιμοποιήσουν και στην οριστική εκδίκαση της υπόθεσης το προσεχές φθινόπωρο θα εκδώσει το Περιφερειακό Συμβούλιο.
Πρόκειται για εργαζομένους που οι συμβάσεις τους έχουν λήξει και παραμένουν στην εργασία τους μέσω ασφαλιστικών μέτρων, αλλά σε αντίθεση με ότι έγινε με συναδέλφους τους, στους Δήμους Καρδίτσας και Σοφάδων που αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα και βρίσκονται επίσης εν αναμονή δικαστικών αποφάσεων, δεν έχουν γίνει συμβάσεις ορισμένου χρόνου.
Μερίδα των εργαζομένων παρέστη στο Περιφερειακό Συμβούλιο της Πέμπτης (30/5) και εκπρόσωπός τους ανέλυσε την κατάσταση ζητώντας αφενός την υπογραφή συμβάσεων ΙΔΟΧ αφετέρου ψήφισμα στήριξης για να χρησιμοποιηθεί στο δικαστήριο.
Το σύνολο των παρατάξεων, μέσω των εκπροσώπων τους, τάχθηκαν υπέρ της έκδοσης ψηφίσματος αλλά και της παραμονής των εργαζομένων που, όπως είπαν καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες με τον κ. Κουρέτα να τονίζει ότι αναζητήθηκε νομικό πάτημα για τις συμβάσεις αλλά δεν βρέθηκε και πως αν βρεθεί θα προχωρήσουν άμεσα.
Παράλληλα μέσα από την συζήτηση και από τοποθετήσεις τόσο των κ. Τσιαπλέ και Τέγου αλλά και του κ. Νούσιου, δεσμεύτηκε να μεταφέρει το θέμα στον πρωθυπουργό κατά την επίσκεψή του στη Λάρισα την προσεχή Τετάρτη αλλά και να ζητήσει την κατ΄ εξαίρεση παραμονή τους στην εργασία.
Π.Κ.