"Πράσινο φως" από τη Δημοτική Επιτροπή για παράταση μιάς εβδομάδας στις προσφορές για το έργο ανάπλασης του Παυσιλύπου και της Πλατείας Πλαστήρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Μέχρι τη Δευτέρα 10 Ιουνίου θα γίνονται δεκτές ηλεκτρονικά προσφορές για την δημόσια σύμβαση που έχει επαναπροκηρύξει ο Δήμος Καρδίτσας για την επιλογή αναδόχου κατασκευής του έργου: «Ανάπλαση Πάρκου Παυσιλύπου και πλατείας Πλαστήρα» εκτιμώμενης αξίας 6.451.612,90 € (πλέον Φ.Π.Α.)
Η Δημοτική Επιτροπή όπως αναμενόταν και είχαμε προαναγγείλει και από το χθεσινό ρεπορτάζ ενέκρινε τη σχετική εισήγηση του αρμόδιου Αντιδημάρχου κ. Παν. Σβερώνη για χορήγηση παράτασης μιας εβδομάδας – η αρχική προθεσμία έληγε στις 3/6- έπειτα από σχετικό αίτημα ενδιαφερόμενου οικονομικού φορέα που ζήτησε κάποιες διευκρινίσεις για στοιχεία της μελέτης και ειδικότερα για υφιστάμενους αγωγούς ομβρίων που όμως όπως ανέφερε ο κ. Σβερώνης δεν είναι διαθέσιμα από τη ΔΕΥΑΚ.
Σταθερή αντίθετες στο έργο οι παρατάξεις της μειοψηφίας
Η σχετική εισήγηση καταψηφίστηκε από τους παρόντες εκπροσώπους των παρατάξεων της μειοψηφίας κ.κ. Ιωαν. Σβάρνα και Κων. Ξυλομένου – απουσίαζε ο κ. Εκτ. Γάζος- που επανέλαβαν την αντίθεσή τους στην υλοποίηση του έργου με τον κ. Σβάρνα να επισημαίνει ότι η παράταξή του πιστεύει ότι η παρέμβαση στο άλσος του Παυσιλύπου είναι αχρείαστη και θα έπρεπε να επιλεγεί το στρατόπεδο Λουμάκη ως χώρος παρέμβασης και τον κ. Ξυλομένο να επισημαίνει ότι και μόνο το γεγονός ότι για ένα τέτοιου προϋπολογισμού έργο δεν υπήρξε ανάδοχος σε 3 διαγωνισμούς και πιθανόν να μην υπάρξει και τώρα θα έπρεπε να προβληματίσει τη Δημοτική Αρχή.
Κωστής Κριτσιάνης