Προχωρούν οι διαδικασίες για την αποσυμφόρηση του 1ου Ημερήσιου Γυμνασίου Σοφάδων (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Από την ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να ομαλοποιηθεί η λειτουργία του 1ου Ημερήσιου Γυμνασίου Σοφάδων σε σχέση με το πρόβλημα της υπέρβασης του ορίου και της δυναμικότητάς του, που οφείλεται στις αθρόες εγγραφές και επανεγγραφές μαθητών Ρομά ηλικίας ως 16 ετών στην Α΄ Γυμνασίου, λόγω της ισχύουσας νομοθεσίας με τη σύνδεση φοίτησης και επιδομάτων.
Όπως είναι γνωστό από τα προηγούμενα ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net, για την επίλυση του προβλήματος που ανέκυψε, η Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο πλαίσιο της κείμενης νομοθεσίας και σύμφωνα με τα χωροταξικά δεδομένα αποφάσισε την αυτεπάγγελτη και υποχρεωτική μετεγγραφή 105 μαθητών της Α’ τάξης του Γυμνασίου Σοφάδων σε 7 διαφορετικά γυμνάσια του νομού Καρδίτσας τα οποία είναι τα εξής: Ημερήσιο Γυμνάσιο Ματαράγκας, Ημερήσιο Γυμνάσιο Κέδρου, Ημερήσιο Γυμνάσιο Λεονταρίου, 1ο ημερήσιο Γυμνάσιο Παλαμά, Ημερήσιο Γυμνάσιο-Λ.Τ. Ιτέας, Ημερήσιο Γυμνάσιο Προαστίου, 5ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Καρδίτσας.
Το ποιοι μαθητές όμως θα μετεγγραφούν και σε ποιο σχολείο θα καθοριστεί έπειτα από την ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών, ώστε να υπάρχει η συναίνεσή τους, ενημέρωση που έχει ήδη ξεκινήσει από το σχολείο και αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι την Παρασκευή (3/11).
Σήμερα το πρωί το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Ημερήσιου Γυμνασίου Σοφάδων είχε συνεργασία με τον Δ/ντη του σχολείου κ. Βασ. Αργύρη, προκειμένου η διαδικασία αποσυμφόρησης του σχολείου να προχωρήσει γρήγορα, ομαλά και προς όφελος όλων των μαθητών, ώστε τόσο οι μαθητές που θα συνεχίσουν την φοίτησή τους στο σχολείο, όσο και αυτοί που θα μετεγγραφούν να έχουν καλύτερες συνθήκες και ίσες ευκαιρίες στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Μετά το τέλος της συνάντησης η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Αλεξ. Θεογιάννη μιλώντας στο KarditsaLive.Net τόνισε σχετικά: «Σήμερα είχαμε μια επιπλέον συνάντηση από τις επανειλημμένες που κάνουμε σχεδόν καθημερινά εδώ στο σχολείο για να δούμε με ποιο τρόπο θα προχωρήσει η διαδικασία της αποσυμφόρησης κυρίως της Α’ Γυμνασίου, όπου το πρόβλημα είναι γνωστό και στην κοινωνία και στο σχολείο από τις επαναλαμβανόμενες μετεγγραφές που γίνονται αυτεπάγγελτα μέσω του myschool. Έχουμε φτάσει σε ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο και οι συναντήσεις πάνε όλο και καλύτερα. Το σχολείο προσπαθεί με ισορροπημένες διαδικασίες και τρόπους να απομακρύνει τους μαθητές που πραγματικά αντιμετωπίζουν πρόβλημα στη στέγασή τους, γιατί οι υπάρχουσες αίθουσες δεν μπορούν να τους φιλοξενήσουν. Αυτό που επιδιώκουμε είναι η ισορροπία, οι ίσες ευκαιρίες για όλους τους μαθητές. Την Παρασκευή περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη και την πορεία των μαθητών που όντως βρίσκονται στο σχολείο και πρέπει να πάνε στα νέα τους σχολικά θρανία, για να μπορέσουν να νιώσουν ασφάλεια, ότι ανήκουν κάπου, όπως πρέπει, και νομίζω ότι σιγά σιγά, ευέλικτα θα βρεθεί τρόπος τέτοιος, ώστε να φτάσουμε στο σημείο που επιδιώκουμε: τις ίσες ευκαιρίες για τους μαθητές, την αποσυμφόρηση του σχολείου μας και όλα τα σχολεία συνεργατικά να δεχτούν τα παιδιά που αξίζουν, μπορούν, θέλουν και έχουν δικαίωμα στη γνώση και την παιδεία. Δεν στοχοποιούμε κανένα, δεν απαιτούμε κάτι παράλογο, θέλουμε όλα τα παιδιά να είναι ασφαλή, όλα να έχουν κοινωνική καταξίωση όπως τους αρμόζει και ευκαιρίες. Δεν μπορούμε να διανοηθούμε στην Ελλάδα του 2023 μαθητής να μην είναι μέσα σε αίθουσα»
Ο Δ/ντης του 1ου Γυμνασίου Σοφάδων κ. Βασ. Αργύρης σε δηλώσεις του αναφέρθηκε στο μεγάλο πρόβλημα που δημιουργήθηκε φέτος στο σχολείο με την εγγραφή πολλών μαθητών ρομά – λόγω και της αλλαγής στη διαδικασία καταβολής των σχετικών επιδομάτων - που δεν παρακολουθούσαν τα προηγούμενα χρόνια με αποτέλεσμα οι εγγραφές στην Α’ Τάξη να φτάσουν τις 315!. « Είμαστε υποχρεωμένοι να γράψουμε τα παιδιά μέχρι την ηλικία των 16 ετών, γιατί η φοίτηση μέχρι αυτή την ηλικία είναι υποχρεωτική. Έτσι δημιουργήθηκε το θέμα, το οποίο προσπαθήσαμε σε συνεργασία με τους αρμόδιους φορείς, όπως ο Δ/ντης Β/θμιας Εκπαίδευσης, ο Δήμαρχος, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, το σχολείο, ο Σύμβουλος και καταλήξαμε στη λύση με απόφαση της Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευσης να μετακινηθούν 105 μαθητές σε γειτονικά σχολεία. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη διαδικασία να βρούμε ποιοι μαθητές θα μεταφερθούν στα σχολεία αυτά.» τόνισε ο κ. Αργύρη.
Όπως μας ανέφερε αυτή τη στιγμή την Α’ Τάξη έχουν δημιουργηθεί 6 τμήματα που με ανώτερο όριο τα 27 παιδιά μπορούν να λειουργήσουν με 162 μαθητές συνολικά. Στην Β’ και Γ’ Τάξη ο αριθμός των μαθητών είναι πολύ μικρότερος -60-70 σε κάθε Τάξη- ο οποίος δεν δημιουργεί πρόβλημα στη λειτουργία του σχολείου.
Κωστής Κριτσιάνης