Πρόσληψη 9 ατόμων για ανάγκες πυρασφάλειας από το Δήμο Αργιθέας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Πρόσληψη 9 ατόμων για ανάγκες πυρασφάλειας από το Δήμο Αργιθέας](/media/k2/items/cache/c0c1f5121f3797a5eafe3e44e11886ef_L.jpg?t=20230515_112916)
Στην πρόληψη εννέα ατόμων, με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, προκειμένου να καλυφθούν ανάγκες πυρασφάλειας-πυροπροστασίας, θα προβεί ο Δήμος Αργιθέας, μετά από σχετική απόφαση του Δημοτικού του Συμβουλίου.
Όπως ανέφερε στην εισήγησή του ο αντιδήμαρχος κ. Πούλιος, ο Δήμος Αργιθέας έχει μεγάλη δασική έκταση, οι βροχοπτώσεις κάθε χρόνο δημιουργούν μεγάλο όγκο χόρτων, τα οποία αποτελούν την "πυριτιδαποθήκη" των δασικών εκτάσεων.
Δεδομένης της ανομβρίας, που σημειώνεται στα μέσα της θερινής περιόδου, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος εκδήλωσης πυρκαγιών.
Στόχος της Δημοτικής Αρχής, τόνισε είναι η μεγαλύτερη δυνατή πρόληψη, ώστε να αποφευχθούν οι πυρκαγιές, αλλά και σε περίπτωση που εκδηλωθούν να είναι ο Δήμος σε θέση να τις αντιμετωπίσει.
Ακολούθως ανέφερε πως από το υπουργείο Εσωτερικών έχει πιστωθεί στο Δήμο ποσό 40.000 ευρώ για κάλυψη αναγκών δασοπροστασίας από το οποίο και θα καλυφθούν οι αμοιβές του εποχικού προσωπικού.
Τέλος, πρότεινε την πρόσληψη 9 ατόμων, με ειδικότητα Υ.Ε. εργατών, με σύμβαση ΙΔΟΧ, διάρκειας πέντε μηνών ήτοι από 1η Ιουνίου μέχρι 31 Οκτωβρίου 2023.
Αντικείμενο της εργασίας τους θα είναι η δημιουργία, αντιπυρικών ζωνών, ομάδων πυρασφάλειας, η αποψίλωση μονοπατιών, ο καθαρισμός δασικών και αγροτικών δρόμων, ο καθαρισμός περιοχών επικινδύνων για την εκδήλωση πυρκαγιάς και γενικά η καθαριότητα των κοινόχρηστων χώρων, αποβλέποντας στην ελαχιστοποίηση του κινδύνου εκδήλωσης και επέκτασης τυχόν πυρκαγιάς, συμβάλλοντας έτσι αποτελεσματικά στην πυροπροστασία.
Η εισήγηση έγινε ομόφωνα δεκτή από το Σώμα.
Π.Κ.