Σε κατάληψη από το Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων το Γυμνάσιο Σοφάδων - Καταγγέλλουν υπεράριθμους μαθητές στην Α’ τάξη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Σε κατάληψη από το Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων το Γυμνάσιο Σοφάδων - Καταγγέλλουν υπεράριθμους μαθητές στην Α’ τάξη](/media/k2/items/cache/f9cd7b563bea783b01f2977f240c57be_L.jpg)
Σε κατάληψη βρίσκεται από το πρωί της Τρίτης 24 Οκτωβρίου το Γυμνάσιο Σοφάδων, με την αγωνιστική κινητοποίηση να εκπορεύεται από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στην Α΄ τάξη όπου ο αριθμός των μαθητών που είναι εγγεγραμμένοι υπερβαίνει, όπως υποστηρίζουν, κατά πολύ τις δυνατότητες του σχολείου.
Για το όλο θέμα το KarditsaLive.Net επικοινώνησε με την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων κ. Θεογιάννη η οποία και μας εξέθεσε το πρόβλημα. Ειδικότερα ανέφερε πως στην Α’ Γυμνασίου, σύμφωνα με τον αριθμό των υφιστάμενων αιθουσών, ο μέγιστος αριθμός μαθητών που μπορούν να φιλοξενηθούν είναι 135, όταν την δεδομένη χρονική στιγμή ο αριθμός των εγγεγραμμένων είναι 330. Συνεπώς υπερδιπλάσιος του επιτρεπόμενου.
Εδώ θα πρέπει να ανοίξουμε μία παρένθεση και να καταγράψουμε τους λόγους της τεράστιας αύξησης του μαθητικού δυναμικού στην Α’ Γυμνασίου. Στο συγκεκριμένο σχολειό εγγράφονται και Ρομά Μαθητές. Μεγάλος αριθμός εξ αυτών μετά την εγγραφή δεν παρουσιαζόταν στα μαθήματα τα προηγούμενα χρόνια με αποτέλεσμα να πρέπει να επαναλαμβάνουν τη φοίτηση λόγω απουσιών. Ο νόμος προβλέπει ότι μέχρι την ηλικία των 16 η φοίτηση και κατ’ επέκταση η επανεγγραφή είναι υποχρεωτική. Έτσι αυτόματα, από το υπουργείο και όχι από το σχολείο, τα παιδιά αυτά επανεγγράφονται. Οπότε έχουμε μαθητές που έχουν γραφτεί 2 ,3, και 4 φορές στην Α’ Γυμνασίου.
Από φέτος όμως, με νόμο του κράτους, η παρουσία στο σχολείο έχει συνδεθεί με την επιδοματική πολιτική. Οπότε όλα ή τουλάχιστον ένας μεγάλος αριθμός παιδιών που γράφτηκαν ή ενεγράφηκαν σε βάθος τετραετίας, βρέθηκαν τώρα να παρακολουθούν μαθήματα, χωρίς το ίδιο το σχολείο να μπορεί να διαχειριστεί τον αριθμό των εγγραφών.
Κλείνοντας την παρένθεση και επανερχόμενοι στη συζήτηση με την κ. Θεογιάννη, η τελευταία τόνισε πως ο Σύλλογος δεν στοχοποιεί κανέναν. Αυτό που ζητάμε είπε είναι 28 μαθητές το ανώτερο σε κάθε αίθουσα και οι υπόλοιποι μαθητές, ειδικά οι πολλές φορές εγγεγραμμένοι, να μεταφερθούν σε άλλα σχολεία του Δήμου ή της Περιφερειακής Ενότητας.
Κανένας μαθητής, κατέληξε δεν πρέπει να μείνει εκτός αίθουσας, κάτι που σήμερα είναι σίγουρο ότι θα συμβεί στο δικό μας Γυμνάσιο, όπου η κατάσταση είναι πλέον απαράδεκτη.
Μάλιστα η κ. Θεογιάννη τόνισε πως ο Σύλλογος περιμένει σήμερα από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να κατατεθεί εγγράφως, με αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία έναρξης, η λύση που θα δοθεί, διαφορετικά και αύριο θα συνεχισθεί η κατάληψη.
Ο κ. Ζαχαρής
Το ότι δεν τίθεται θέμα διακρίσεων επιβεβαιώθηκε και από τα λεγόμενα του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ζαχαρή, ο οποίος ανέφερε στην ηλεκτρονική μας εφημερίδα ότι οι μη Ρομά μαθητές στην Α’ Γυμνασίου είναι μόλις 37 σε ένα σύνολο 280 (κατά τη Διεύθυνση εγγεγραμμένων) και 150 που παρακολουθούν μαθήματα. Παραδέχθηκε πάντως και ο ίδιος πως το σχολείο έχει φθάσει στα όρια του και πρέπει να βρεθεί λύση που δεν θα αφήσει κανέναν μαθητή εκτός σχολείου, γιατί αυτό είναι το κυρίαρχο ζητούμενο.
Επίσης ανέφερε πως η Διεύθυνση εξετάζει τις λύσεις που μπορούν να δοθούν, υπάρχει μία σειρά προτάσεων που βρίσκονται στο τραπέζι και σύντομα θα υπάρξουν και αποφάσεις.
Τα πλαίσιο της κινητοποίησης
Εν τω μεταξύ το πλαίσιο της κινητοποίησης του Συλλόγου Γονέων περιγράφεται με το παρακάτω κείμενο που εξέδωσε:
«Το σχολείο κλείνει γιατί:
-Οι μαθητές της Α’ τάξης, σύμφωνα με τις υποδομές, πρέπει να είναι 135 και αυτή τη στιγμή είναι εγγεγραμμένοι 330
-Οι συνθήκες υγιεινής των παιδιών μας με τόσο μεγάλο αριθμό μαθητών είναι αμφίβoλες
-Η διδασκαλία από τους καθηγητές κάτω από αυτές τις συνθήκες είναι αδύνατη
-Τα φαινόμενα παραβατικότητας αυξάνουν
-Θέλουμε ένα καλύτερο σχoλείο για τα παιδιά μας
Περιμένουμε λύσεις! Όχι υπoσχέσεις»
Π.Κ.
φωτο αρχείου