Σημαντική εξέλιξη: Ιδρύεται Σχολή Αστυφυλάκων στο Μουζάκι (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Tην ίδρυση Σχολής της Ελληνικής Αστυνομίας στο Μουζάκι ανακοίνωσε στην έναρξη της συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου της Πέμπτης 20 Ιουνίου ο Δήμαρχος Μουζακίου κ. Θεοφ. Στάθης, σύμφνα με το ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net έχοντας λάβει σήμερα επιστολή από τον Αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ για την παραχώρηση της Μαθητικής Εστίας!
Ο κ. Στάθης δήλωσε ότι είναι η πιο σημαντική στιγμή στα όσα χρόνια υπηρετεί την Τοπική Αυτοδιοίκηση και ζήτησε από το Δημοτικό Συμβούλιο να προχωρήσει άμεσα στη λήψη απόφασης παραχώρησης του κτιρίου της Μαθητικής Εστίας για 20 χρόνια.
H εισήγηση του Δημάρχου για την παραχώρηση της Μαθητικής Εστίας για 20 χρόνια εγκρίθηκε ομόφωνα από το Δημοτικό Συμβούλιο. Σε προσεχή συνεδρίαση θα έρθει προς συζήτηση η πρόταση για το κτίριο που θα μεταστεγαστούν οι δομές του Δήμου που φιλοξενούνται τώρα εκεί.
Σημειώνεται ότι περίπου σε ένα μήνα θα ακολουθήσει έκδοση Προεδρικού Διατάγματος.
Σημειώνεται ότι η ανακοίνωση του Δημάρχου έγινε δεκτή με χειροκροτήματα από όλους τους Δημοτικούς Συμβούλους με τον επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας κ. Β. Φροξυλιά και τον Ηλ. Σερίφη να συγχαίρουν τη Δημοτική Αρχή.
Η επιστολή του Αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ Αντιστρατήγου Δημ Μάλλιου έχει ως εξής:
ΘΕΜΑ: Παραχώρηση κτιρίου για χρήση από τις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας
ΣΧΕΤ :
Υπ' αριθμ. 1766 από 19-2-2024 επιστολή σας
Αξιότιμε κύριε Δήμαρχε,
Με την ανωτέρω σχετική επιστολή σας, εκφράσατε τη βούληση παραχώρησης στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, της Μαθητικής Εστίας Μουζακίου για τη στέγαση Νέας Σχολής Αστυφυλάκων στο Δήμο σας, καθώς και την ανάληψη εξόδων και εργασιών που απαιτούνται για τη λειτουργία της.
Κατόπιν επιτόπιας αυτοψίας στις εγκαταστάσεις της Μαθητικής Εστίας Μουζακίου από ανώτατους και ανώτερους Επιτελείς Αξιωματικούς του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας, κρίνoυμε ότι οι προς παραχώρηση εγκαταστάσεις, καλύπτoυν στεγαστικές ανάγκες Σχολής Αστυφυλάκων για περίπου 300 άτομα.
Περαιτέρω, σας γνωρίζουμε ότι για την λειτουργία της Σχολής απαιτείται η κατά προτεραιότητα διάθεση των αθλητικών εγκαταστάσεων του Δήμου σας (κλειστό γυμναστήριο, γήπεδο ποδoσφαίρου κ.λπ.) για συγκεκριμένες ώρες και ημέρες, οι οποίες θα καθοριστούν σε απευθείας συνεννόηση μεταξύ σας και με τη Διοίκηση της Σχολής.
Κατόπιν τούτου εκφράζοντας τις θερμές μας ευχαριστίες για την ευγενική σας προσφορά, παρακαλούμε όπως προβείτε σε όλες τις απαραίτητες διοικητικές ενέργειες για την παραχώρηση της Μαθητικής Εστίας Μουζακίου στο Αρχηγείο Ελληνικής Αστυνομίας για τουλάχιστον είκοσι (20) χρόνια, μεριμνώντας ταυτόχρονα για την επισκευή τους, ώστε το ερχόμενο εκπαιδευτικό έτος 2024-2025 να καταστούν λειτουργικές.
Ο ΑΡΧΗΓΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΑΛΛΙΟΣ
20/6/2024"
Η παραπάνω εξέλιξη είχε αναφερθεί σε σχετικό ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net πριν από την πρόσφατη επίσκεψη του Πρωθυπουργού κ. Μητσοτάκη στο Μουζάκι
Κωστής Κριτσιάνης