Συνεχίζονται οι κινητοποιήσεις των γονέων στο Γυμνάσιο Σοφάδων και την Τετάρτη (25/10) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Συνεχίζονται οι κινητοποιήσεις των γονέων στο Γυμνάσιο Σοφάδων και την Τετάρτη (25/10)](/media/k2/items/cache/afefcbddadbcbc18df8de2f9efe04bd9_L.jpg)
Την άμεση δημιουργία έκτου τμήματος στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου Σοφάδων, αποφάσισε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του μεγάλου αριθμού μαθητών.
Το KarditsaLive.Net ανέδειξε χθες το θέμα και τις αιτίες που το προκαλούν, όπως και την αγωνία των γονέων που τους οδήγησε στην κατάληψη του σχολείου. Κινητοποίηση που όπως είπε στην ηλεκτρονική μας εφημερίδα η πρόεδρος κ. Θεογιάννη, συνεχίζεται και σήμερα Τετάρτη 25 Οκτωβρίου και θα υπάρξει το απόγευμα νέα απόφαση για την αυριανή μέρα.
Ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας κ. Ζαχαρής, σε επικοινωνία που είχαμε μαζί του αφού αρχικά μας είπε ότι έχει δοθεί εντολή και τα μαθήματα γίνονται με τηλεκπαίδευση, τόνισε πως υπάρχει συνεννόηση με το υπουργείο και έχουν εξασφαλισθεί οι εκπαιδευτικοί για το 6ο τμήμα. Που σημαίνει ότι πάμε σε μία κάλυψη 168 μαθητών, αν υπολογίσουμε ότι θα είναι 28 σε κάθε τμήμα.
Παρόλα αυτά παραδέχθηκε πως αν όλοι οι εγγεγραμμένοι παρουσιαστούν θα χρειασθεί ένα ακόμα σχολείο, οπότε είναι ένα θέμα που χρήζει αντιμετώπισης και συνεργασίας όλων των εμπλεκόμενων φορέων για να υπάρξει επαρκής διευθέτηση. Στον αντίποδα, τόνισε, αν οι μαθητές που παρουσιάζονται σήμερα μειωθούν, όπως συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια, δημιουργούνται άλλου είδους προβλήματα αλλά εξίσου σημαντικά.
Η συγκεκριμένη εξέλιξη, σύμφωνα με την κ. Θεογιάννη, έχει θετικά αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί οριστική λύση. Κατά τον Σύλλογο οι όποιες ενέργειες πρέπει να έχουν ως βάση των αριθμό των εγγεγραμμένων μαθητών και όχι τις πιθανότητες των πόσων εξ αυτών τελικά θα παρουσιαστούν. Θέλουμε λύση που να καλύπτει όλα τα παιδιά που έχουν γραφτεί στην πρώτη τάξη και αν χρειασθεί νέο σχολείο, ας γίνει νέο σχολείο διασφαλίζοντας πως κανένας μαθητής ή μαθήτρια δεν θα μείνει εκτός αίθουσας.
Π.Κ.