Σωκρ. Δασκαλόπουλος: Ατελέσφορες και ασύμφορες οι ανακληθείσες αναθέσεις για οχήματα και κατεστραμμένα κτίρια Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Ως ατελέσφορες και οικονομικά ασύμφορες για το Δήμο Παλαμά χαρακτήρισε ο Δήμαρχος κ. Σωκρ. Δασκαλόπουλος
κατά τη διάρκεια της χθεσινοβραδινής (18/1) συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου τις αποφάσεις που έλαβε λίγο πριν τη λήξη της θητείας της η προηγούμενη Δημοτική Αρχή για την ανάθεση με απευθείας διαπραγμάτευση της προμήθειας οχημάτων και των εργολαβιών για απομάκρυνση προϊόντων από κατάρρευση κτιρίων λόγων πλημμύρας στις Δ.Ε. Παλαμά, Σελλάνων και Φύλλου, τις οποίες και ανακάλεσε με δικές του αποφάσεις σύμφωνα με ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net.
Σχετική ερώτηση απηύθυνε προς το Δήμαρχο ο επικεφαλής της ΛΑ.Σ. κ. Αρ. Πολυγένης για το τι τον οδήγησε στην ανάκλησή τους και για τις αναφορές του σε ΜΜΕ ότι θα υπάρξει συνέχεια σε «άλλες αίθουσες» με τον κ. Δασκαλόπουλο να απαντά ότι η επιλογή των οχημάτων ήταν λανθασμένη τόσο για τυπικούς λόγους αφού σύμφωνα με το ΥΠ.ΕΣ. τα μηχανήματα έπρεπε να είναι αντίστοιχα με αυτά που καταστράφηκαν, όσο και για ουσιαστικούς γιατί δεν είναι αυτά που θέλει ο Δήμος και σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι μεταχειρισμένα όπως αυτά που προέβλεπε η ανακληθείσα απόφαση.
Όσον αφορά τις εργολαβίες για την απομάκρυνση υλικών από κατεστραμμένα και κατεδαφιστέα κτίρια ο κ. Δασκαλόπουλος υποστήριξε ότι ήταν υψηλού κόστους και οι εταιρείες δεν είχαν έδρα στο Δήμο Παλαμά, υπογραμμίζοντας ότι η Δημοτική Αρχή θα δίνει πάντα προτεραιότητα στις τοπικές επιχειρήσεις και τους δημότες επαγγελματίες ώστε τα χρήματα που διατίθενται να μένουν στο Δήμο και να στηρίζουν την τοπική οικονομία. Όσον αφορά το σχόλιο του για «άλλες αίθουσες» διευκρίνισε ότι αποτελούσε απάντηση στα όσα ανέφερε στο KarditsaLive.Net ο πρώην Δήμαρχος κ. Γ. Σακελλαρίου για προσφυγές κατά των ανακλητικών αποφάσεων με την έννοια ότι μπορεί να τεκμηριώσει απόλυτα με στοιχεία την ορθότητα των ανακλήσεων.
Σε παρέμβασή του κ. Β. Μπακαβέλος αναφερόμενος στο θέμα των οχημάτων τόνισε ότι η επιλογή τους έγινε σε συνεργασία με τους χειριστές του Δήμου με αποκλειστικό στόχο να καλύψει άμεσα τις ανάγκες που είχε ο Δήμος για να μπορέσει να λειτουργήσει, ενώ όσον αφορά το θέμα των κατεστραμμένων και των κατεδαφιστέων κτιρίων αλλά και τα όσα ανέφερε γενικότερα ο Δήμαρχος για επιλογή τοπικών επιχειρήσεων και επαγγελματιών του Παλαμά τόνισε ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό όταν πρόκειται για έργα που προβλέπουν συγκεκριμένες διαγωνιστικές διαδικασίες.
Κωστής Κριτσιάνης