Δημ. Παπακώστας: "3 εκατομμύρια ευρώ απο το Υπ. Υποδομών για άσφαλτο σε Ανατ. Αργιθέα -Αχελώο -Άρτα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο Γενικός Υποδομών Γ. ΔΕΔΕΣ, από την Καρδίτσα εξήγγειλε (8/10/16) τη χρηματοδότηση από το ΠΔΕ του έργου πνοής, που θα ενώσει με Άσφαλτο την Ανατολική Αργιθεα (Ι. Μ. ΣΠΗΛΙΑΣ) με τη δημ. ενότητα Αχελώου και το Νομο Αρτας (γεφ Κορακου).
Ενα χρόνιο αίτημα αρχίζει να υλοποιειται. ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ οτι οταν παλευεις με πίστη στο στόχο σου, συνωμοτεί και το...σύμπαν, υπέρ σου.
Η σύμπραξη Υπουργείου με Περιφέρεια Θεσσαλίας είναι πλέον γεγονός και τα πρώτα εκατομμύρια (3 με 5 με τις εκπτώσεις) αποτελούν το "φολο", που θα ολοκληρώσει την επαρχιακή οδό 9 και το άλμα προόδου που ζητούσε δεκαετίες, τώρα, η ορεινή Αργιθεα.
Αξίζει να μνημονευσουμε τη μαχητική παρέμβαση και επιμονή της Βουλευτού Παναγιωτας Βραντζα, με την παράσταση της στο Υπουργείο, τον Ιούνιο 2016, μαζί με το Δίκτυο ΠΑΤΡΙ.Δ.Α, την άμεση ανταπόκριση και ευαισθησία του Γενικού Γ. Δεδε, για απομακρες και δύσβατες περιοχές, που επι δεκαετίες αδικούνταν και παρέμειναν στους κακοτράχαλους χωματόδρομους.
Σε συνδυασμό με την αποτελεσματικοτητα του Περιφ/ρχη Κ. Αγοραστού -και Αντιπ Β. Τσιακου με τη Δνση Τεχν Έργων Καρδίτσας -ήλθαν τα καλά μαντάτα, σε μια δύσκολη συγκυρία, για ολόκληρη την Αργιθεα μας. .
Είναι ωρα δράσης και συνεχών παρεμβάσεων στα "κέντρα Αποφάσεων"στα Υπουργεία, τα Ευρωπ όργανα. Έχουμε την τύχη να διαθέτει ο νομός, άξιους κοινοβουλευτικους και εργατικους Αυτοδιοικητικους.
Η Αργιθεα αποτελεί το οικολογικό απόθεμα της Θεσσαλίας με την κοιλάδα Αχελώου, τη Λίμνη Στεφανιαδας, τα ξακουστα Μοναστήρια, τη Λαογραφία και τον καθαρό ουρανό της. Είναι γνωστό, σε μας τους Αργιθεατες: "Αν δεν. .κλάψει το παιδί. .ουτε η μάνα του δεν του δίνει να φαει ..."
Μπράβο στους πρωτεργάτες, στον Υπουργό Χρ Σπιρτζη, που "υιοθέτησε "το σημαντικό αυτό οδικό έργο μας, αλλά και σε όλους τους αφανείς Συμπαραστάτες.
Ο διαρκής αγωνας συνεχίζεται, με Παναργιθεατικη Ενότητα, Μαχητικότητα και Μεθοδικότητα. .Με Γνώση, ορμή και Ελπίδα! !
Αναμένουμε τον φίλο, πλέον, της Αργιθεας Γενικο Υποδομών, Γιώργο Δεδε, στα πάτρια εδάφη μας. ..
Δ. Παπακωστας
Συντονιστής ορεινού Δικτύου ΠΑΤΡΙ. Δ. Α.