Επενδύοντας σε ακίνητα: 6 ερωτήσεις που πρέπει να απαντήσεις προτού ξεκινήσεις
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Η επένδυση σε ακίνητη περιουσία είναι μια από τις διαχρονικότερες και πιο προσοδοφόρες επενδύσεις. Η διαδικασία που ακολουθείται συνήθως: αγορά ακινήτου, ενδεχόμενη επισκευή, μεταπώληση ή ενοικίασή για εξασφάλιση μηνιαίου εισοδήματος.
Ωστόσο η σύγχρονη αγορά των ακινήτων αποδεικνύει ότι δεν είναι μια διαδικασία που μπορεί εύκολα να υλοποιηθεί από τον καθένα. Είσαι ο κατάλληλος; Παρακάτω θα βρεις ερωτήσεις που πρέπει να απαντήσεις πριν πάρεις την μεγάλη απόφαση.
Στο παρακάτω άρθρο το μεσιτικό γραφείο Epavlis Real Estate μας δίνει χρήσιμες συμβουλές πριν ξεκινήσετε να επενδύετε ακίνητα
1. Έχω το διαθέσιμο κεφάλαιο;
Υπάρχει δυνατότητα χρηματοδότησης της επένδυσης κατά 100%; Ότι καλύτερο μα συχνά ανέφικτο. Ιδιαίτερα λαμβάνοντας υπ’ όψιν ότι συνήθως μέχρι την ολοκλήρωση της αγοροπωλησίας προκύπτουν απρόβλεπτα έξοδα τόσο από ιδιωτικούς όσο και από δημόσιους φορείς. Καταφεύγοντας εναλλακτικά σε δανειοδότηση, ξεκινώντας με μια προκαταβολή ύψους 10-20% της συνολικής επένδυσης μπορεί να αυξήσει τα εισοδήματά σου μειώνοντας συγχρόνως το την συνολική οφειλή του δανείου.
2. Θέλω να δεσμεύσω το κεφάλαιό μου;
Η σωστή επένδυση σε ακίνητα είναι μια από τις πιο επικερδείς εμπορικές δραστηριότητες, χωρίς όμως να υπάρχει η δυνατότητα άμεσης εξαργύρωσης του επενδυόμενου κεφαλαίου σε περίπτωση ανάγκης, αφού οι πωλήσεις ακινήτων είναι συχνά χρονοβόρα διαδικασία. Μειώνοντας λοιπόν το αρχικό κεφάλαιο και αποταμιεύοντας το ποσό διασφαλίζεσαι σε περίπτωση ανάγκης.
3. Είμαι υπομονετικός;
Μια αποδοτική αγορά βασίζεται στην αναμονή. Στα πλαίσια μιας υγιούς αγοράς η αξία των ακινήτων αυξάνεται κατά 8-10% ετησίως χωρίς φυσικά να μπορεί κάποιος να το εγγυηθεί. Το παιχνίδι των διαπραγματεύσεων επίσης είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διαδικασίας αφού ο τελικός στόχος είναι να βρεθεί αγοραστής ή ενοικιαστής στην καλύτερη δυνατή τιμή με σκοπό την επίσπευση απόσβεσης της επένδυσης.
4. Διαθέτω τον χρόνο;
Η επένδυση σε ακίνητα, η επιλογή και εύρεση του ακινήτου ανάμεσα στα διαθέσιμα με στόχο την αποδοτικότερη αγορά ή μετέπειτα η πώλησή απαιτεί συνεχή επαγρύπνηση και συχνές επισκέψεις σε χώρους. Είτε η αγορά γίνει ανεξάρτητα είτε σε συνεργασία με μεσιτικά γραφεία, χωρίς προσωπική αίσθησης της ποιότητας του ακινήτου, αγορά δεν μπορεί να γίνει.
5. Έχω την ενέργεια;
Εύρεση ακινήτου, επισκευή σε συνεννόηση με τεχνική εταιρεία, συχνός έλεγχος, εύρεση αγοραστή ή ενοικιαστή, τακτική συντήρηση, αλλά και συναλλαγή με δημόσιους φορείς- μπορείς να ανταπεξέλθεις;
6. Πόσο με ενθουσιάζει;
Σε ενθουσιάζει η αγορά ενός μοναδικού ακίνητου σε μια παρθένα ανερχόμενη περιοχή; Έχεις το μεράκι και την αισθητική να μεταμορφώσεις ένα οίκημα σε ένα αξιοζήλευτο ακίνητο; Θέλεις να βλέπεις την περιουσία σου να αυξάνεται με σωστές και στρατηγικές κινήσεις χρόνο με τον χρόνο; Θέλεις να εξασφαλίσεις την οικογένειά σου; Σου αρέσει το ρίσκο της αγοράς και διατίθεσαι να το πάρεις; Απλά προχώρα, οι δυνατότητες είναι απεριόριστες!