Η πρόσβαση λεωφορείων στο κάστρο Φαναρίου στο Δημοτικό Συμβούλιου Μουζακίου
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Η πρόσβαση λεωφορείων στο κάστρο Φαναρίου στο Δημοτικό Συμβούλιου Μουζακίου](/media/k2/items/cache/7f74b140a5e9fc943cce4421b429c43e_L.jpg)
Το ζήτημα της προβληματικής πρόσβασης των λεωφορείων στο κάστρο Φαναρίου λόγω της μεγάλης κλίσης που εμφανίζει ο δρόμος που οδηγεί σ’ αυτό και κατασκευάστηκε κατά την προηγούμενη θητεία της Δημοτικής Αρχής Μουζακίου έθεσε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ο επικεφαλής της μειοψηφίας κ. Β. Φροξυλιάς ζητώντας ενημέρωση αν σχεδιάζεται κάποια παρέμβαση.
Όπως ανέφερε ένα τμήμα 20-30 μέτρων από τον κεντρικό δρόμο προς το κάστρο έχει κλίση που εμποδίζει τα λεωφορεία με να φτάσουν στο μνημείο που είναι σημείο αναφοράς για το Δήμο και πόλος έλξης επισκεπτών. Έτσι ενώ υπάρχει όπως είπε επιθυμία πολλών σχολείων, ΚΑΠΗ, συλλόγων και άλλων να επισκεφτούν οργανωμένα με λεωφορείο το μνημείο, η προβληματική πρόσβαση λειτουργεί αποτρεπτικά σε κάποιες περιπτώσεις
‘Όπως ανέφερε απαντώντας ο Δήμαρχος κ. Φ. Στάθης η Δημοτική Αρχή ξεκίνησε να υλοποιεί το 2019 το έργο του δρόμου -σύμφωνα με μια μελέτη του 2008-9 που όπως είπε είχε βαλτώσει,- το οποίο και ολοκλήρωσε, αλλά εκτίμησε ότι για να είναι απρόσκοπτη η πρόσβαση όλων των λεωφορείων προς το κάστρο, το οποίο είναι όντως ένα σημαντικό μνημείο και αξιοθέατο του Δήμου θα χρειαστεί μια νέα μελέτη για να αλλάξει τη χάραξη του δρόμου, τον οποίο, στο υπόλοιπο τμήμα του, χαρακτήρισε πολύ καλό.
Κωστής Κριτσιάνης