Μηνιαία συντήρηση του αποχετευτικού συστήματος - Ανάγκη και όχι πολυτέλεια
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο βόθρος είναι ένας χώρος όπου συγκεντρώνονται τα λύματα μιας οικίας, ενός επαγγελματικού χώρου, γενικά ενός οικήματος όπου ζουν, εργάζονται, κινούνται άνθρωποι.
Τα λύματα αυτά όταν συγκεντρώνονται δημιουργούν ένα περιβάλλον πολύ γόνιμο στη δημιουργία πανίδας δηλαδή μικροοργανισμών οι οποίοι και συντελούν τη λειτουργία αποσύνθεσης. Κάποια από τα προϊόντα της αποσύνθεσης είναι και τα αέρια που όταν βρεθούν στον αέρα δίνουν τη χαρακτηριστική μυρωδιά που όλοι την αναγνωρίζουμε και συνήθως λέμε “αμάν, γέμισε ο βόθρος”.
Καθώς λοιπόν ο βόθρος επιτελεί αυτή τη συγκεκριμένη λειτουργία πρέπει και να συντηρείται περιοδικά ώστε να λειτουργεί σωστά και να μην υπάρχουν κίνδυνοι διαρροών ή, ακόμα χειρότερα, αποβολών στο περιβάλλον των λυμάτων που περιέχει. Αυτό μπορεί και είναι επικίνδυνο για την υγεία και την υγιεινή καθώς η ραγδαία αποβολή νοσογόνων μικροοργανισμών είναι αιτία μολύνσεων πολλές φορές με μοιραία κατάληξη.
Είναι επίσης πολύ σημαντικό η εγκατάσταση του βόθρου να είναι υπόγεια και οι εγκαταστάτες να εγγυόνται γραπτώς τη στεγανότητά του και την καλή λειτουργία του. Η επίγεια εγκατάσταση όσο στεγανή και να είναι εκτεθειμένη στις μεταβολές πρωτίστως της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος. Αυτό μπορεί α) να επηρεάσει την κατασκευή του περιέκτη και των υλικών κατασκευής του β) να επηρεάσει τη διαδικασία αποσύνθεσης και τη διάρκειά της. Οι δύο αυτοί παράγοντες, μόνοι ή σε συνδυασμό μπορούν να αποβούν καταστρεπτικοί, όλοι μπορούμε να φανταστούμε πώς...
Για να είμαστε σίγουροι για τη σωστή και φυσικά καλή στο διηνεκές λειτουργεία του αποχετευτικού συστήματος (βόθρου) μας πρέπει απαραίτητα ν' απευθυνθούμε σε επαγγελματίες του είδους (δείτε Αποφράξεις Ανδρώνης). Είναι ειδικές εταιρείες που αναλαμβάνουν να εγκαταστήσουν το αποχετευτικό σύστημα όπως επίσης αναλαμβάνουν την περιοδική συντήρησή του και εγγυόνται για την λειτουργία του. Στην αγορά είναι εύκολο να βρεθούν αυτές οι εταιρείες και η επιλογή ανάμεσά τους είναι συνάρτηση των υπηρεσιών που προσφέρουν και του κόστους για το οποίο προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες. Ένας πολύ ικανός παράγοντας βασει του οποίου μπορούμε να επιλέξουμε μια τέτοια εταιρεία είναι το πελατολόγιό της που φυσικά έχει αποφανθεί για την φερεγγυότητα και την ικανότητα του προμηθευτή. Άλλος ένας παράγοντας είναι το πόσα συνεργεία διαθέτει μία εταιρεία ούτως ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί άμεσα σε μία έκτακτη ανάγκη και τέλος η τεχνολογία που χρησιμοποιούν τα συνεργεία. Καλή και η παραδοσιακή τέχνη αλλά πρέπει να εμπλουτίζεται με τις γνώσεις και τα εργαλεία του σήμερα.
Τα τελευταία χρόνια έχει εκτιμηθεί πολύ η εγκατάσταση του βιολογικού αποχετευτικού συστήματος (βιολογικού βόθρου). Ο τύπος αυτός αποχέτευσης λειτουργεί, θα λέγαμε αυτόνομα, χωρίς να χρειάζεται δηλαδή περιοδικά άδειασμα. Είναι κατασκευασμένος με τέτοιο τρόπο ώστε σε εύλογο χρονικό διάστημα, η πανίδα που δημιουργείται εσωτερικά από το περιεχόμενο να είναι ικανή και να “χωνέψει” . Με τον τρόπο αυτό, θεωρητικά, ο βόθρος αυτός δεν χρειάζεται άδειασμα.
Προληπτικά πάντως είναι καλό να ελέγχεται από τους εγκαταστάτες του και να συντηρείται η συνθήκη δημιουργίας αυτής της αναγκαίας πανίδας.
Πάντως, όπως προ-είπαμε, οι καταλληλότεροι να απαντήσουν σε κάθε ερώτημα και να λύσουν κάθε μας απορία πάνω στο θέμα είναι οι ειδήμονες. Ας απευθυνόμαστε σ'αυτους και ας μη βασίζουμε την πληροφόρησή μας μόνο σε πηγές γενικής παιδείας!