Νίκος Καλιακούδας: "Μας την πέσανε..." Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
«Μας τη πέσανε» είναι ο κατάλληλος χαρακτηρισμός για τα διαδραματιζόμενα σε διπλωματικό επίπεδο, και αφορούν άμεσα τη χώρα μας.
Είναι γνωστό ότι αυτή τη περίοδο, εξαιτίας κυρίως των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε, βρισκόμαστε με τη "πλάτη στο τοίχο". Η εξωτερική μας πολιτική χωρίς καμιά αξιόλογη παρουσία στα τεκταινόμενα της διεθνούς πολιτικής σκηνής, συνεχώς "τρώει σφαλιάρες". Καθημερινά ανακινούνται ζητήματα, τα οποία έχουν κλείσει ιστορικά. Ακόμη και οι Βρυξέλλες μέσω του αυστριακού Γιοχάνες Χαν, αρμόδιου επίτροπου για την διεύρυνση της ΕΕ, ανακινούν ανύπαρκτα θέματα, όπως το «τσαμικό ζήτημα», με κίνδυνο την διεθνοποίησή του. Ο Ερντογάν αμφισβητεί ευθέως την συνθήκη της Λωζάννης, και μέσω αυτής την ελληνικότητα των νησιών του Αιγαίου. Μάλιστα κλιμακώνει τις προκλήσεις, με απανωτές δηλώσεις του, οι οποίες με την βοήθεια και του δημάρχου της Άγκυρας, φθάνουν μέχρι την...Αίγινα! Οι συγκεκριμένες αναφορές σε τόσο υψηλό επίπεδο, ισοδυναμούν με προάγγελο επικίνδυνων εξελίξεων. Αλλά και η διαχείριση του προσφυγικού θέματος, δεν ήταν και η πλέον ενδεδειγμένη. Σωρεία λαθών από ελληνικής πλευράς, έχουν φέρει την εξωτερική μας πολιτική σε κατάσταση απομόνωσης. Αυτό ενισχύεται ακόμη περισσότερο από την αδιαφορία που δείχνουν οι εταίροι μας, απορροφημένοι από τα δικά τους προβλήματα.
Οι διπλωματικές και μυστικές υπηρεσίες αδυνατούν να ανταποκριθούν στην πρόβλεψη πολιτικών γεγονότων που συμβαίνουν στα σύνορα μας. Η ηγεσία της ελληνικής διπλωματίας, έχει υποπέσει σε σωρεία λαθών με αποκορύφωμα το χειρισμό της ανακίνησης από αλβανικής πλευράς «τσαμικού ζητήματος». Παντελής έλλειψη αντανακλαστικών στο θέμα της ανταλλαγής των σχετικών non papers με τον αλβανό υπουργό εξωτερικών, για το θέμα Τσαμουριάς. Τα γεγονότα αυτά αναδεικνύουν την ανεπάρκεια βασικών παραμέτρων της εξωτερικής μας πολιτικής. Αντί λοιπόν να υπάρξει άμεσα συναγερμός των πάντων, με διαβήματα στις Βρυξέλλες και παραστάσεις προς πάσα κατεύθυνση για την ανιστόρητη τοποθέτηση του επιτρόπου Γιοχάνες Χαν, η αμηχανία ήταν διάχυτη. Η κυβέρνηση ψέλλισε κάτι για "ξένο αχυρώνα", χαμένη στη μετάφραση, γεγονός πρωτοφανές στα διπλωματικά χρονικά, χωρίς κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα. Τέτοια ελαφρότητα στην εξωτερική μας πολιτική, δικαιολογείται;
Επιτέλους, είναι καιρός να αφεθούν στην άκρη οι συγκρουσιακές λογικές και όλο το φάσμα του κοινοβουλίου να επιδιώξει συναινέσεις σε μια εξωτερική πολιτική μακριά από κομματικές σκοπιμότητες. Η εξωτερική πολιτική σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση, η οποία πλέον εγκαθίσταται μόνιμα, πρέπει να αποτελέσουν το βασικό στοιχείο εθνικής συνεννόησης, διαφορετικά θα πρέπει να προετοιμαζόμαστε για πολύ χειρότερα πράγματα. Πρέπει άμεσα το σύνολο των πολιτικών δυνάμεων της χώρας να επιδιώξουν τη χάραξη μιας εθνικής στρατηγικής για το σύνολο των προβλημάτων της χώρας. Όσο αυτό αργεί, τόσο τα προβλήματα θα διευρύνονται και οι εθνικοί κίνδυνοι θα παραμονεύουν ανά πάσα στιγμή.
Πρέπει να σηκωθούμε από το "καναβάτσο". Δεν χωρούν άλλοι ερασιτεχνισμοί, κυρίως στα εθνικά θέματα. Δεν πρέπει να ζήσουμε άλλες εθνικές τραγωδίες.
Νίκος Καλιακούδας
Οικονομολόγος