«Χ»άθηκε άλλη μια ευκαιρία για τον Α.Ο.Κ. (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Άλλη μια ευκαιρία να μπει για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής έχασε ο Α.Ο.Κ. που αν και προηγήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας του Μακροχωρίου, τελικά έφυγε μόνο με ένα βαθμό και ενώ τα περισσότερα εκ των υπολοίπων αποτελεσμάτων ήταν ευνοικά για την Καρδιτσιώτικη ομάδα.
Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν πολύ στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας ευκαιρίες, κάποιες κλασικές εξ αυτών αλλά η μπάλα δεν τους βοήθησε. Αντίθετα στην πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μεσιακάρη αλλά στο 75' δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Γεωργίου.
Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 8' όταν ο Μεσιακάρης πίεσε, έκλεψε και πάσαρε σε Τσιρογιάννη που σούταρε ασθενώς πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 23' δυνατό μακρινό σουτ του Παππά απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Μακροχωρίου ενώ στο επόμενο λεπτό ο Α.Ο.Κ. είχε οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Μεσιακάρη.
Στο 38' φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του Μακροχωρίου με αλλεπάλληλες προσπάθειες από Τσιρογιάννη, κεφαλιά Παπαευαγγέλου, και σουτ του Θυμιόπουλου που σταμάτησαν στον Σταματόπουλο που έδιωξε τελικά σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, σουτ του Κωνσταντινίδη μπλόκαρε στην γραμμή ο τερματοφύλακας του Μακροχωρίου.
Με το καλημέρα στην επανάληψη όπως προαναφέραμε στο 46' ο Θυμιόπουλος από δεξιά σέντραρε και ο Μεσιακάρης με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0 δίνοντας ώθηση στην ομάδα του αλλά και στον κόσμο. Στο 60' πολύ δυνατό σουτ του Θυμιόπουλου πέρασε λίγο άουτ όμως στο 75' το Μακροχώρι που είχε την κατοχή μετά το γκολ αλλά όχι και τις ευκαιρίες, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γεωργίου σε διπλή προσπάθεια και αφού πρώτα απέκρουσε ο Τάτσιος. Αμέσως μετά το 1-1 είχε πολύ καλή ευκαιρία ο ΑΟΚ με τον Τσέλιο να σουτάρει πάνω στον τερμτοφύλακα από καλή θέση ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζοβάρας που πριν λίγα λεπτά πέρασε αλλαγή, ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα όμως το σουτ σε κενή εστία πέρασε λίγο άουτ.
Α.Ο. Καρδίτσα (Τίκας): Τάτσιος, Τριανταφύλου, Θυμιόπουλος, Καβαλάρης (62' Κεφαλάς), Κούρκουλας, Τσέλιος, Παπαευαγγέλου (88' Τζοβάρας), Παππάς, Τσιρογιάννης, Μεσιακάρης, Μίλκοβιτς (30' Κωνσταντινίδης)
Μακρoχώρι (Μπίλης): Σταματέλος, Συμενωνίδης, Ηλιάδης Γ., Πιέτρα, Σαλέπης, Ελευθεριάδης, Γεωργίου, Ηλιάδης Α. (38' Τζειρανίδης), Βούλγαρης (88' Μαυριδόγλου), Τσακαλίδης, Σαρηγιαννίδης.
Δύο γκολ του Κόλεφ στο 64' και στο 67' (πεν.) έστεψαν με επιτυχία του ντεμπούτο του Καβακά στην αναμέτρηση της Λαμίας με τα Λευκάδια. Τον ένα βαθμό στο 90' έσωσε η Κύμη ισοφαρίζοντας με τον Ανέστη το γκολ του Τσατσαλίδη μόλις στο 9'.
Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Νεοκαισάρεια που έκανε άλλη μια "ζημιά" εκτός έδρας, αυτή τη φορά στη Νάουσα. Το σκορ άνοιξε ο Μακράκης στο 38' και στο 68' ο Παμλίδης έκανε το 0-2. Η Νάουσα μείωσε στο 72' με τον Αργυρίου σε 1-2.
Με υπηρεσιακό προπονητή τα Τρίκαλα και με τον Μπεριτζά στην κερκίδα επικράτησαν με 0-2 στην Τερψιθέα. Τα γκολ στο 61' και 83' ο Καραγιάννης.
Με ανατροπή η Χαλκίδα νίκησε τον Ρήγα Φεραίο και πολλαπλασίασε τις ελπίδες για παραμονή. Ο Ρήγας προηγήθηκε με τον Γκίκα στο 56' όμως ο Βαλκάνος μέσα σε 4' (73' και 77') κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα σε 2-1.
Ματς ζωής και θανάτου έγινε στον Αμπελώνα με τις δύο ομάδες να θέλουν μόνο τους τρεις βαθμούς. Τελικά έμειναν στο "Χ" και δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο το μέλλον τους στην κατηγορία. Στο 41' ο Κόκκινος έκανε το 1-0 όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τλούπας ισοφάρισε. Νέο προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλεξανδρή στο 55' βρήκε απάντηση από τον Καρδιτσιώτη Μπαντή στο 69'.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Μαχ. Τερψιθέας - Τρίκαλα 0-2
Αμπελωνιακός - Αχιλ. Δομοκού 2-2
Νάουσα - Αχιλ. Νεοκαισάρειας 1-2
Χαλκίδα - Ρήγας Φεραίος 2-1
Δωτιέας Αγιάς - Κύμη 1-1
Λαμία - Λευκάδια 2-0
Α.Ο. Καρδίτσα - Μακρoχώρι 1-1
Ρεπό: Πυργετός
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ .
Ξανά στην έδρα του αγωνίζεται ο Α.Ο.Κ. την 19η αγωνιστική (μετά από μια εβδομάδα ρεπό για την Γ' Εθνική), υποδεχόμενος την ομάδα του Δωτιέα Αγιάς. Στο Μακροχώρι γίνεται το σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας με την Λαμία να έχει δύσκολο έργο ενώ το ρεπό της έχει αυτή την αγωνιστική η Κύμη.
Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Αχιλ. Δομοκού
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Μαχ. Τερψιθέας
Πυργετός - Αμπελωνιακός
Ρήγας Φεραίος - Νάουσα
Λευκάδια - Χαλκίδα
Α.Ο. Καρδίτσα - Δωτιέας Αγιάς
Μακρoχώρι - Λαμία
Ρεπό: Κύμη -