Ήττα στην Χαλκίδα για τον Α.Ο.Κ. - Πέρασε από τα Τρίκαλα η Λαμία (+ Φώτο)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την ήττα με 1-0 γνώρισε στη Χαλκίδα η ομάδα του Α.Ο.Κ. που έχει απωλέσει πλέον και μαθηματικά κάθε ελπίδα για παραμονή.
Οι γηπεδούχοι πολύ πιο ορεξάτοι πίεσαν από την αρχή του αγώνα και δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Τάτσιου, που για άλλη μια φορά είχε πολύ καλή απόδοση. Μια άτυχη στιγμή έφερε τον τραυματισμό του και τον υποχρέωσε να γίνει αλλαγή στο 82' με τον Συνάδο.
Η αναμέτρηση ήταν επιθετικός μονόλογος για την Χαλκίδα που με αιχμές του Βαλκάνο, Σέγκο, Γκαράνη και Τσαλμά δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους μπροστά από την εστία του ΑΟΚ. Μία από αυτές στο 59' με προσπάθεια του Σέγκου που πέρασε κάθετη πάσα στον Βαλκάνο και αυτός από πλεονεκτική θέση νίκησε τον Τάτσιο δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Στο 90' οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε προσπάθεια του Βαλκάνου που σταμάτησε στην έξω πλευρά της δοκού.
Συνθέσεις ομάδων:
Χαλκίδα: Ντουμάνης, Κοροβέσης, Τσατσαρώνης, Καραμπάς, Ναουμίδης, Ευσταθίου, Ταυταρίδης, Βαλκάνος, Τσαλμάς (87' Νικολάου), Σέγκος (90' Αυλωνίτης), Γκαράνης (71' Κωνσταντάγκας)
ΑΟΚ (Τίκας): Τάτσιος, Θυμιόπουλος, Πουρνάρας, Τριανταφύλλου, Κεφαλάς, Τσέλιος (81' Συνάδος), Παπαευαγγέλου, Παππάς, Τσιρογιάννης, Νάκου, Τζοβάρας
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Στο +4 διατηρήθηκε η διαφορά της Λαμίας από την Νεοκαισάρεια αφού και οι δύο πέρασαν από Τρίκαλα και Δομοκό αντίστοιχα. Το μοναδικό γκολ της Λαμίας πέτυχε ο Μοκάκε στο 25' ενώ Νάκας στο 18΄, Μακράκης στο 39΄, Δημητρίου στο 54΄ και Κυρτέγος στο 60' τα γκολ για την Νεοκαισάρεια με τον τοπικό Αχιλλέα να μειώνει με Μαλισσόβα στο 75'.
Δεν χαρίστηκε στη Νάουσα η Κύμη που πέρασε με 0-2 με τέρματα των Τσιάτσιου (πεν. στο 39') και του Μπουρούς με εκπληκτική προσπάθεια στην αντεπίθεση στο 62'.
Σημαντική νίκη για την σωτηρία του πήρε ο Δωτιέας απέναντι στο Μακροχώρι με σκόρερες του Νταγιάντα στο 45', και τον Τσατσαλίδη δις στο 56' και 80' ενώ το Μακροχώρι μείωσε σε 3-1 με τον Καφφέ στο 82'.
Εύκολα πέρασε από τον αδιάφορο πλέον Αμπελώνα ο Ρήγας και διατηρήθηκε εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Τα γκολ στο 20΄ ο Κόκκας, στο 60΄ ο Κουβελάς και στο 71΄ ο Μπίκας.
Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Λαμία 0-1
Δωτιέας Αγιάς - Μακρoχώρι 3-1
Χαλκίδα - Α.Ο. Καρδίτσα 1-0
Νάουσα - Κύμη 0-2
Αμπελωνιακός - Ρήγας Φεραίος 0-3
Μαχ. Τερψιθέας - Πυργετός 3-0 α.α.
Αχιλ. Δομοκού - Αχιλ. Νεοκαισάρειας 1-4
Ρεπό: Λευκάδια
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Τη Νάουσα που "καίγεται" για βαθμούς υποδέχεται την 28η αγωνιστική ο Α.Ο. Καρδίτσα στο γήπεδο της Μητρόπολης ενώ την ίδια ώρα η Χαλκίδα θα έχει δύσκολο έργο απέναντι στην πιθανή πρωταθλήτρια Λαμία. Εύκολο θεωρητικά έργο θα έχει ο Ρήγας που υποδέχεται τον ήδη υποβιβασμένο Αχιλλέα Δομοκού.
Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:
Δωτιέας Αγιάς - Τρίκαλα
Λαμία - Χαλκίδα
Α.Ο. Καρδίτσα - Νάουσα
Λευκάδια - Αμπελωνιακός
Κύμη - Μαχ. Τερψιθέας
Ρήγας Φεραίος - Αχιλ. Δομοκού
Πυργετός - Αχιλ. Νεοκαισάρειας
Ρεπό: Μακρoχώρι
Σημείωση: Οι φωτογραφίες είναι ευγενική παραχώρηση από το dinataathlitika.gr