Εύκολο πέρασμα της Λαμίας από την Μητρόπολη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την ήττα από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Λαμία γνώρισε ΑΟΚ το απόγευμα της Κυριακής στη Μητρόπολη.
Η Λαμία μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τρία τέρματα μέσα στο πρώτο ημίωρο. Ο Α.Ο.Κ. απάντησε με γκολ του Τσιρογιάννη αλλά η αποβολή του Μεσιακάρη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε τη "χαριστική βολή".
Το σκορ άνοιξε στο 9' ο Λεμά με κοντινή προβολή και έπειτα από κόρνερ του Κιπτίου. Στο 21' ο Ευσταθίου πήρε την ασιστ από το κεφάλι του Λεμά και νίκησε με σουτ το Τάτσιο κάνοντας το 0-2 ενώ στο 30' ο Λεμά και πάλι και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κιπτίου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο διάστημα αυτό ο Α.Ο.Κ. είχε μια καλή κεφαλιά του Κούρκουλα στο 18' που πέρασε λίγο άουτ. Ο Λεμά ωστόσο είχε ακόμα δύο καλές στιγμές στο 24' και στο 29 αλλά ο Τάτσιος και τις δύο φορές ήταν εκεί αποκρούωντας.
Στο 36' ο Τσέλιος με προσωπική προσπάθεια έβγαλε έτοιμο γκολ στον Τσιρογιάννη που από κοντά δεν αστόχησε κάνοντας το 1-3. Η χαρά της μείωσης του σκορ όμως γρήγορα έγινε πάλι κατήφεια για τους κυανόλευκους καθώς ήρθε η αποβολή του Μεσιακάρη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με 2η κίτρινη για χέρι.
Στο β' μέρος ο Λεμά είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 50' αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 67' ο Ευσταθίου σκόραρε για το 1-4 αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ στην προβολή του παίκτη πάνω στον Τάτσιο. Η αναμέτρηση δεν έκρυβε κάτι άλλο στο υπόλοιπο καθώς η Λαμία έκανε συντήρηση δυνάμεων ενώ ο ΑΟΚ είχε μια άκαρπη κυκλοφορία της μπάλας χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει κινδύνους.
Περίπου 400 φίλοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Μητρόπολης, οι περισσότεροι της φιλοξενούμενης ομάδας. Μάλιστα στην αρχή του αγώνα υπήρξαν παράπονα από πλευράς διοίκησης του ΑΟΚ για μαζική είσοδο των φιλάθλων της φιλοξενούμενης χωρίς να πληρώσουν το απαιτούμενο αντίτιμο.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
ΑΟΚ (Τίκας): Τάτσιος, Θυμιόπουλος, Νάκου Χρ. (76' Νάκου), Καβαλάρης (38' Κεφαλάς), Κούρκουλας, Τσέλιος, Παπαευαγγέλου, Παππάς, Τσιρογιάννης, Μεσιακάρης, Μίλκοβιτς (67' Τζοβάρας)
Λαμία (Καβακάς): Πουρής, Παπαστεργίου, Κοντοχρήστος, Σπυριδάκης, Γόγολος, Αντωνόπουλος, Ευσταθίου, Ζλατκόφσκι (79' Κουτρομάνος), Λεμά, Μοκάκε (Διαμαντίδης 57'), Κιπτίου
Στους υπόλοιπους αγώνες δεν είχαμε πολλά γκολ καθώς τρεις από τις πέντε αναμετρήσεις κρίθηκαν στο γκολ. Συγκεκριμένα ο Αχ. Νεοκαισάρειας επικράτησε του Αμπελωνιακού με γκολ του Μακράκη στο 87', η Κύμη της Χαλκίδας με γκολ του Μήτρου στο 58' και η Τερψιθέα πέρασε από το Δομοκό με γκολ του Νικούλη στο 82'.
Δύο γρήγορα γκολ -ένα για κάθε ομάδα- είχαμε στα Λευκάδια. Η Αγιά προηγήθηκε με τον Τσατσαλίδη στο 10' και η γηπεδούχος ισοφάρισε με τον Έξαρχο στο 14'.
Χωρίς γκολ και με κακό θέαμα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Μακροχωρίου με τα Τρίκαλα.
Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Μακρoχώρι - Τρίκαλα 0-0
Α.Ο. Καρδίτσα - Λαμία 1-3
Λευκάδια - Δωτιέας Αγιάς 1-1
Κύμη - Χαλκίδα 1-0
Πυργετός - Νάουσα 0-3 α.α.
Αχιλ. Νεοκαισάρειας - Αμπελωνιακός 1-0
Αχιλ. Δομοκού - Μαχ. Τερψιθέας 0-1
Ρεπό: Ρήγας Φεραίος
Για να δείτε τη βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Στη Χαλκίδα η επόμενη αγωνιστική δράση για τον ΑΟΚ με τους γηπεδούχους να καίγονται για βαθμούς αφού προσδοκούν στη σωτηρία της ομάδας. Δύσκολη έξοδο στα Τρίκαλα θα έχει η Λαμία με τον Τ. Καβακά να επιστρέφει στην έδρα την πρώην ομάδας του ενώ στο Δομοκό θα αγωνιστεί η Νεοκαισάρεια.
Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - Λαμία
Δωτιέας Αγιάς - Μακρoχώρι
Χαλκίδα - Α.Ο. Καρδίτσα
Νάουσα - Κύμη
Αμπελωνιακός - Ρήγας Φεραίος
Μαχ. Τερψιθέας - Πυργετός
Αχιλ. Δομοκού - Αχιλ. Νεοκαισάρειας
Ρεπό: Λευκάδια