Ήττα με 3-0 για την Αναγέννηση στην Κέρκυρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Κακή εμφάνιση και ήττα με 3-0 για την Αναγέννηση Καρδίτσας στο φινάλε στο α' γύρου, στον αγώνα που έγινε στην Κέρκυρα κόντρα στην Κασσιώπη για την 11η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Football League 2.
Οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου και ηττήθηκαν δίκαια με 3-0 από την Κασσιώπη που τους προσπέρασε στην βαθμολογία με ένα βαθμό την ίδια ώρα που και η Καλαμαριά γνώριζε την πρώτη ήττα της και μάλιστα στην έδρα της από το Βατανιακό.
Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην Κέρκυρα δεν προδίκαζε το τελικό αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μεν την κατοχή της μπάλας αλλά οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες ήταν μοιρασμένες. Η Αναγέννηση έφθασε δύο φορές κοντά στο γκολ αρχικά με τον Κρανιώτη στο 11' όταν έπειτα από αντεπίθεση η μπάλα κατέληξε στον ποδοσφαιριστή της Αναγένννησης που πλάσαρε όμως πάνω στον τερματοφύλακα και στο 45' σε σουτ του Μπουντούρη με τον αμυντικό Θεοδωρέλη να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της ομάδας του. Από την πλευρά του οι γηπεδούχοι είχαν σουτ του Στεργίδη στο 32' που πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 43' ο Φαρούκ είχε κεφαλιά που ανάγκασε τον Σιαράβα σε εντυπωσιακή απόκρουση.
Όλα άλλαξαν ωστόσο με την έναρξη του β' ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 50' με κεφαλιά του Θεοδωρέλη ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπουντούρης είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει σε εκτέλεση φάουλ. Η Αναγέννηση στη συνέχεια προσπάθησε για το γκολ αλλά χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια σημαντικά προβλήματα μπροστά στην εστία του Γκίνη με αποτέλεσμα να φθάσουμε στο 72' όπου ο Φαρούκ πέρασε την μπάλα στον Πατηνιώτη που σκόραρε με μακρινό σουτ για το 2-0 ενώ στο 90' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα όταν ο Καραγιάννης σε εκδήλωση αντεπίθεσης σούταρε, ο Σιαράβας απέκρουσε και ο Κονισπολιάτης που πέρασε αλλαγή από κοντά έκανε το τελικό 3-0.
Συνθέσεις ομάδων:
Κασσιώπη (Μπολάνο): Γκίνης, Βιτουλαδίτης, Παναγιώτου, Θεοδωρέλης, Πετρόγιαννης, Φαρούκ (85' Κονισπολιάτης), Πατηνιώτης (79' Κεφαλάς), Καραγιάννης, Στεργίδης (69' Φούκης), Τσούκλης, Καραγιαννιδης.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Γκουγκούδης (79' Υφαντής), Πάτρας, Οικονόμου, Γκόλιας, Κρανιώτης (60' Γεωργακόπουλος), Γήττας, Μπουντούρης, Αθανασιάδης, Τζάνης, Ρόβας.
Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας είχαμε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την Καλαμαριά με τον Βατανιακό να παίρνει τη νίκη στο 95'. Δύσκολη νίκη με ανατροπή στο σκορ πέτυχε ο Τύρναβος επί του Τηλυκράτη ενώ εύκολα ο Εθνικός Σιδηροκάστρου επιβλήθηκε της Ζακύνθου. Συναρπαστικός αγώνας έγινε ανάμεσα σε Αιγινιακό και Οδυσσέα Κορδελιού με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 μέσα σε λίγα λεπτά αλλά την ομάδα του Κορδελιού να καταφέρνει να πάρει την ισοπαλία με 2-2.
Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Ζάκυνθος 3-0
Τύρναβος - Τηλυκράτης 2-1
Απόλλων Καλαμαριάς - Βατανιακός 1-2
Αιγινιακός - Οδυσσέας Κορδελιού 2-2
Κασσιώπη - Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0
Δόξα Κρανούλας - Οικονόμος Τσαριτσάνης 3-0 (άνευ αγώνα)
Στις 3 Φεβρουαρίου 2013 είναι η επόμενη αναμέτρηση για την Αναγέννηση και περιλαμβάνει τον αγώνα της 1ης αγωνιστικής του β' γύρου. Αντίπαλος των κιτρινόμαυρων η ομάδα του Τυρνάβου σε ένα Θεσσαλικό ντέρμπι, με τις σχέσεις των δύο ομάδων να έχουν διαταραχθεί μερικώς μετά την ένσταση και δικαίωση της Αναγέννησης στον αγώνα του πρώτου γύρου στον Τύρναβο για παράνομη συμμετοχή του Κακαβίτση.
Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:
Απόλλων Καλαμαριάς - Κασσιώπη
Τηλυκράτης - Οδυσσέας Κορδελιού
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Εθνικός Σιδηροκάστρου 0-3 (άνευ αγώνα)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Τύρναβος
Δόξα Κρανούλας - Βατανιακός
Ζάκυνθος - Αιγινιακός