Πρώτη συνεδρίαση της "Περιφερειακής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Συνεδρίασε για πρώτη φορά, υπό την προεδρία του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστού και της αναπληρώτριας Προέδρου Αντιπεριφερειάρχη Λάρισας Ρένας Καραλαριώτου, η Περιφερειακή Επιτροπή Ισότητας των Φύλων Περιφέρειας Θεσσαλίας, με τη συμμετοχή των μελών του Δ.Σ. της Επιτροπής, δηλαδή εκπροσώπων των φορέων που την απαρτίζουν.
Επισημαίνεται ότι στις Περιφέρειες (Αυτοδιοίκηση Β’ Βαθμού) δημιουργήθηκαν εκ νέου Περιφερειακές Επιτροπές Ισότητας των Φύλων (ΠΕΠΙΣ), με στόχο την ένταξη της ισότητας των φύλων στον αναπτυξιακό προγραμματισμό της Περιφέρειας και την υλοποίηση εξειδικευμένων προγραμμάτων για τις γυναίκες.
Η τοπική αυτοδιοίκηση ως βασικός φορέας πολιτικής και παροχής υπηρεσιών στο πλαίσιο της περιφερειακής ανάπτυξης, μπορεί να διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στην προώθηση της ισότητας των φύλων.
Στη συνεδρίαση παρευρέθηκαν ο Δημοτικός Σύμβουλος Ελασσόνας κ. Αθανάσιος Κλεισιάρης, ως εκπρόσωπος της ΤΕΔΚ, η Περιφερειακή Σύμβουλος Περιφ. Ενότητας Τρικάλων κ. Ελένη Αργυροπούλου – Καλλιάρα, η Περιφερειακή Σύμβουλος Περιφ. Ενότητας Λάρισας κ. Ράνια Σταφύλη, οι κ. Ελένη Μαλικέντζου και Ανδριανή Μανδάλη , ως εκπρόσωποι της Ένωσης Γυναικών Ελλάδας και η Καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας κ. Χρύσα Βουλγαράκη, ως εκπρόσωπος της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων.
Το κύριο αντικείμενο της συνεδρίασης αφορούσε στη συμμετοχή στην εκδήλωση που διοργανώνει μέσα στο Δεκέμβριο η Γενική Γραμματεία Ισότητας στην Αθήνα, για την υπογραφή της «Ευρωπαϊκής Χάρτας για την Ισότητα των Φύλων στις Τοπικές Κοινωνίες».
Ο Ευρωπαϊκός Χάρτης για την Ισότητα των Φύλων στις Τοπικές Κοινωνίες απευθύνεται στις τοπικές και περιφερειακές αρχές της Ευρώπης, οι οποίες καλούνται να τον υπογράψουν, να αναλάβουν δημόσια επίσημη δέσμευση υπέρ της αρχής της ισότητας των φύλων, και να υλοποιήσουν, εντός της επικράτειάς τους, τις δεσμεύσεις που διατυπώνονται στο Χάρτη.
Προκειμένου να συμβάλει στην υλοποίηση αυτών των δεσμεύσεων, κάθε υπογράφουσα αρχή αναλαμβάνει να καταρτίσει ένα Πρόγραμμα Δράσης για την Ισότητα, στο οποίο καθορίζονται οι προτεραιότητες, οι ενέργειες και τα μέσα για το σκοπό αυτό.
Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης συζητήθηκε μεταξύ άλλων και η πρόβλεψη, στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Σχεδίου της Περιφέρειας Θεσσαλίας, για τη χρηματοδότηση της Επιτροπής Ισότητας από το ΕΣΠΑ (Ε.Π. «Διοικητική Μεταρρύθμιση – Άξονας 3).
Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης, εκφράσθηκε η βούληση τόσο του Περιφερειάρχη και της Αντιπεριφερειάρχη Λάρισας, όσο και των παριστάμενων μελών, για την ανάληψη εκ μέρους της Επιτροπής δράσεων κι ενεργειών στο θέμα της ισότητας των φύλων, αμέσως μετά την υπογραφή της Χάρτας.
Έτσι, η Περιφέρεια Θεσσαλίας, αξιοποιώντας τις αρμοδιότητές της και σε συνεργασία με ολόκληρο το φάσμα των τοπικών φορέων, θα προχωρήσει σε συγκεκριμένες κοινωνικές δράσεις υπέρ της ισότητας των φύλων, δεδομένου ότι συνιστά θεμελιώδες δικαίωμα για όλους καθώς και στοιχειώδη αξία για κάθε δημοκρατία. Προκειμένου να διασφαλιστεί αυτό το δικαίωμα, δεν απαιτείται μόνο η νομική αναγνώρισή του, αλλά και η εφαρμογή του σε όλους τους τομείς της ζωής: τον πολιτικό, τον οικονομικό, τον κοινωνικό και τον πολιτιστικό.
Ως οι βαθμίδες διακυβέρνησης που βρίσκονται εγγύτερα στο λαό, οι τοπικές και περιφερειακές αρχές αποτελούν το καταλληλότερο δυνατό πεδίο για την καταπολέμηση της διαιώνισης και της αναπαραγωγής ανισοτήτων, και την προώθηση μίας πραγματικά ισόνομης κοινωνίας.
Αρμοδιότητες Περιφερειακής Επιτροπής Ισότητας
Η Περιφερειακή Επιτροπή Ισότητας των Φύλων έχει τις ακόλουθες αρμοδιότητες:
(α) μεριμνά και υποστηρίζει την ένταξη της ισότητας των φύλων στην αναπτυξιακή πολιτική της περιφέρειας, λαμβάνοντας υπόψη τις πολιτικές της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων.
(β) Διατυπώνει προτάσεις και εισηγείται προς τα αρμόδια όργανα της περιφέρειας τη λήψη των αναγκαίων μέτρων για την προώθηση της ουσιαστικής ισότητας των φύλων σε όλους τους τομείς της οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής ζωής.
(γ) Εισηγείται προς το περιφερειακό συμβούλιο την ένταξη έργων στις ΣΑΕΠ που προωθούν τα ανωτέρω μέτρα και τις σχετικές δράσεις ενημέρωσης και πληροφόρησης των πολιτών, και
(δ) Συνεργάζεται με το Συμβουλευτικό Κέντρο της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων, στην Περιφέρεια, καθώς και με φορείς της κοινωνίας των πολιτών.
Οι Περιφερειακές Επιτροπές Ισότητας δηλαδή είναι τα όργανα που έχουν αναλάβει να εξειδικεύουν τις γενικές - κεντρικές πολιτικές για την ισότητα σε τοπικό επίπεδο και να εισηγούνται τις προτάσεις τους τόσο στα αρμόδια όργανα που σχεδιάζουν και εφαρμόζουν πολιτικές και μέτρα σε τοπικό επίπεδο, όσο και στη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων.
Συγκρότηση Περιφερειακών Επιτροπών Ισότητας (ΠΕΠΙΣ)
Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 186, VI, του ν. 3852/2010 (ΦΕΚ 87 Α΄), σε κάθε περιφέρεια συγκροτείται, με απόφαση του Περιφερειάρχη, Περιφερειακή Επιτροπή Ισότητας των Φύλων, η οποία αποτελείται από:
(α) τον/την Περιφερειάρχη, ως Πρόεδρο, και τον/την οριζόμενο/η από αυτόν/ην, σε περίπτωση κωλύματος ή απουσίας του/της, Αντιπεριφερειάρχη,
(β) ένα μέλος του Περιφερειακού συμβουλίου, που ορίζεται από το συμβούλιο,
(γ) εκπρόσωπο των Δήμων της Περιφέρειας, που υποδεικνύεται από την οικεία Περιφερειακή Ένωση Δήμων,
(δ) εκπρόσωπο αντιπροσωπευτικής γυναικείας οργάνωσης της Περιφέρειας, που υποδεικνύεται από αυτή, και
(ε) εκπρόσωπο της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων, που υποδεικνύεται από τον/την αντίστοιχο/η Γενικό/η Γραμματέα.
Χρέη γραμματέα της ανωτέρω Επιτροπής εκτελεί υπάλληλος της περιφέρειας, ο/η οποίος/α ορίζεται από τον Περιφερειάρχη.