Στη γιορτή του 1ου ΤΕΕ Ειδ. Αγωγής Λάρισας βρέθηκαν Αγοραστός & Καραλαριώτου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Τη χαρά των Χριστουγέννων και το πραγματικό νόημα των Άγιων Ημερών που διανύουμε μετέδωσαν οι μαθητές του 1ου ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Λάρισας μέσα από τη γιορτή που πραγματοποίησαν χθες το πρωί, παρουσία του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστού, της Αντιπεριφερειάρχη Λάρισας Ρένας Καραλαριώτου και των οικογενειών τους.
Μέσα σε μία Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, οι μαθητές παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα, ποιήματα και τραγούδια και με το κέφι, τη ζωντάνια αλλά και τον ενθουσιασμό τους ενθουσίασαν τους γονείς και εντυπωσίασαν όλους τους παρευρισκόμενους.
Στον σύντομο χαιρετισμό του ο κ. Αγοραστός επεσήμανε ότι «η Περιφέρεια Θεσσαλίας δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα τόσο σε σχολικές όσο και σε κοινωνικές υποδομές. Βεβαίως, διανύουμε μία πολύ δύσκολη εποχή, αλλά αντιστεκόμαστε με κάθε τρόπο στην επιχειρούμενη προσπάθεια να στρέψουν την κοινωνία κατά της κοινωνίας. Ο κοινωνικός ιστός πρέπει να παραμείνει συνεκτικός. Προς αυτή την κατεύθυνση, θα είμαστε πάντα συμπαραστάτες στο έργο σας και μέσω τουΕΣΠΑ χρηματοδοτούμε τον εξοπλισμό των ειδικών σχολείων, τόσο στη Λάρισα όσο και ολόκληρη τη Θεσσαλία. Σήμερα, τα παιδιά του 1ου ΤΕΕ με την αισιοδοξία τους, μας έδωσαν ελπίδα. Είναι τα παιδιά που πρέπει να αγκαλιάσει όλη η κοινωνία. Είναι τα δικά μας παιδιά».
Με τη σειρά της η κ. Καραλαριώτου τόνισε χαρακτηριστικά: «Είναι για μένα μεγάλη τιμή να παρευρίσκομαι σε μία τόσο σημαντική εκδήλωση. Εσείς τα παιδιά έχετε για εμάς τη μεγαλύτερη προτεραιότητα και θέλω να γνωρίζετε ότι θα είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για να βοηθήσουμε το έργο σας με όποιο τρόπο μπορούμε.
Σε αυτή την εποχή της οικονομικής κρίσης, θα αγωνιστούμε πιο σκληρά και με τους πόρους που διαθέτουμε θα στηρίξουμε ακόμη περισσότερο τις κοινωνικές δομές.
Σας συγχαίρω όλους, εκπαιδευτικούς, μαθητές αλλά και γονείς, τόσο για το άψογο αποτέλεσμα της γιορτής που είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε σήμερα όσο και συνολικά για τη σημαντική προσπάθεια που καταβάλλετε από κοινού.
Το σχολείο σας βοηθάει αυτά τα τόσο αξιόλογα παιδιά να αναπτύξουν δεξιότητες που θα τα βοηθήσουν να σταθούν ανεξάρτητα και με αξιοπρέπεια στην κοινωνία».