Ανακοίνωση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης για το θέμα των πτήσεων της Ryanair Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Με αφορμή τα όσα υποστήριξε σε συνέντευξη τύπου ο πρόεδρος των Ξενοδόχων Μαγνησίας αλλά και των δημοσιευμάτων που ακολούθησαν σε τοπικά Μ.Μ.Ε., το γραφείο τύπου της Αποκεντρωμένης Διοίκησης εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:
1. Καμία απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου δεν έχει απορριφθεί από την ΓΓ της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας. Η αποστολή της για έλεγχο νομιμότητας στην επιτροπή του άρθρου 18 είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ και προβλέπεται από το νόμο προκειμένου να εξασφαλιστεί η νομιμότητα και η διαφάνεια των αποφάσεων των συλλογικών οργάνων.
2. Θα ήτανε τουλάχιστον άδικο να κατηγορείται η Αποκεντρωμένη Διοίκηση για προσπάθεια μπλοκαρίσματος της τουριστικής δραστηριότητας της περιοχής όταν επανειλημμένα έχει βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση, αλλά και εφόσον δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά από το να εκτελέσει τις επιταγές του νόμου.
3. Η προηγούμενη προγραμματική σύμβαση ήταν ανάμεσα στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Μαγνησίας και την εταιρεία. Όπως είναι γνωστό οι Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις έχουν καταργηθεί και στο νέο θεσμικό πλαίσιο υπάρχει κενό σε ότι αφορά την αρμοδιότητα των Περιφερειών να συνάπτουν τέτοιες συμβάσεις με ιδιωτικές εταιρείες.
4. Η προηγούμενη απόφαση της Ν.Α.Μ. ήταν διάρκειας ενός έτους σε αντίθεση με την απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής της Περιφέρειας Θεσσαλίας η οποία κάνει λόγο για συμφωνία διάρκειας 3 ετών, κόστους 200.000 ευρώ ανά έτος.
Επίσης στην απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής αναφέρεται ότι το έργο αφορά τη «σύνδεση του αεροδρομίου της Ν. Αγχιάλου με Ρώμη και Βρυξέλλες, μέσω της αεροπορικής εταιρείας Ryanair», ενώ η προηγούμενη απόφαση της Ν.Α.Μ. έκανε λόγο για «συνδιαφήμιση της σύνδεσης», το κόστος της οποίας είναι 200.000 ευρώ.
5. Είναι επίσης προφανές ότι η οποιαδήποτε απόφαση οφείλει να αναφέρει τον τύπο της διαδικασίας που θα ακολουθηθεί για τη σύναψη της σύμβασης, και τις προϋποθέσεις που θα πρέπει να πληρούν τα συμβαλλόμενα μέρη. Θεωρούμε ότι τα σημεία της απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής που δεν είναι επαρκώς αιτιολογημένα, μπορούν να στοιχειοθετηθούν από τον εκπρόσωπο της Περιφέρειας στην επιτροπή του άρθρου 18.
Τέλος είναι τουλάχιστον άκομψο να κατηγορείται η ΓΓ της Αποκεντρωμένης Διοίκησης για την αυτονόητη υποχρέωση της να ακολουθεί τις διαδικασίες που το νέο θεσμικό πλαίσιο προβλέπει.
Το ενδιαφέρον της άλλωστε και η στήριξη στην προσπάθεια τουριστικής ανάπτυξης της Περιφέρειας είναι καταγεγραμμένο μέσα από σωρεία αποφάσεων είτε σαν ΓΓ της Περιφέρειας Θεσσαλίας είτε σαν ΓΓ της Αποκεντρωμένης Διοίκησης.