Ικανοποίηση σε Αγοραστό για την απορρόφηση του ΕΣΠΑ το 2011 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Επιτεύχθηκε ο στόχος απορρόφησης του Ε.Σ.Π.Α. Θεσσαλίας, σύμφωνα με την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τα σημερινά στοιχεία κλεισίματος οικονομικού έτους του Προγράμματος.
Καταχωρήθηκαν στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα του Ε.Σ.Π.Α., εντός του 2011 δαπάνες ύψους 37 εκ.ευρώ και επιπλέον 3,6 εκ.ευρώ σε έργα που χρηματοδοτούνται από το ΕΠΠΕΡΑΑ και διαχειρίζονται από την Διαχειριστική Αρχή Περιφέρειας Θεσσαλίας.
«Δικαιώθηκε η προσπάθεια που καταβάλαμε με πλήρη συνεργασία μεταξύ μας και με προσήλωση στο στόχο μας» δήλωσε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κώστας Αγοραστός και συνέχισε: «Η συνεργασία υπήρξε σε όλα τα επίπεδα : πολιτικοί προϊστάμενοι Υπηρεσιών και υπηρεσιακός μηχανισμός, Ανάδοχοι έργων, στελέχη της Ενδιάμεσης Διαχειριστικής Αρχής, Υπηρεσίες Εντελλομένων και Επιτρόπων, Περιφερειακό Ταμείο Ανάπτυξης Θεσσαλίας, συναρμόδια Υπουργεία , υπηρεσίες και στελέχη τους. Το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για την περίοδο που διανύουμε, και αποτελεί ταυτόχρονα μήνυμα αισιοδοξίας για το αποτέλεσμα που μπορεί να φέρει στον τόπο μας, την κοινωνία και την οικονομία, η συντονισμένη και στοχευμένη εργασία.
Συνεχίζουμε τον αγώνα μας και στο 2012, ευελπιστώντας σε ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα για τη Θεσσαλία», δήλωσε ο κ. Αγοραστός.