7ο Γυμνάσιο Καρδίτσας: Πραγματοποίηση συνδιδασκαλίας Οδύσσειας και Τεχνολογίας Α΄ Γυμνασίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![7ο Γυμνάσιο Καρδίτσας: Πραγματοποίηση συνδιδασκαλίας Οδύσσειας και Τεχνολογίας Α΄ Γυμνασίου](/media/k2/items/cache/78afe51b495ea7cdef8952831d0c486d_L.jpg)
Αφού προηγήθηκε η ερμηνευτική προσέγγιση στην αίθουσα διδασκαλίας του κειμένου της Οδύσσειας, στο οποίο ο Όμηρος περιγράφει την κατασκευή της σχεδίας του Οδυσσέα,
μεταβήκαμε στο εργαστήριο Τεχνολογίας, όπου ο καθηγητής Τεχνολογίας κ. Λιάτος σε μία διαθεματική προσέγγιση, με τη χρήση των Τ.Π.Ε και με υλικά μέσα, παρουσίασε βιωματικά στους μαθητές τον τρόπο, με τον οποίο ο Οδυσσέας κατασκεύασε τη σχεδία του. Επίσης, παρουσίασε τους τρόπους και την τεχνική κατασκευής των πλοίων κατά την αρχαιότητα καθώς και τη λειτουργία της αρχαίας τριήρους.
Η συνδιδασκαλία πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο Τεχνολογίας του 7ου Γυμνασίου Καρδίτσας από τους καθηγητές κ. Λιάτο Χαράλαμπο, τεχνολόγο και την κ. Ιατρίδου Ελένη, φιλόλογο.
Την παρουσίαση παρακολούθησαν ο συντονιστής εκπαίδευσης κ. Διαμαντής Νικόλαος και η υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Διαμαντή Γεωργία.
7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ