Γιορτάστηκε ο Άγιος Κύριλλος στην Τρυγόνα του Δήμου Μουζακίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μεγάλη επιτυχία σημείωσε το πανηγύρι που έγινε στην Τρυγόνα Δρακότρυπας για τον εορτασμό του Ιερού Ναού Αγίου Κυρίλλου Αλεξανδρείας.
Στον εσπερινό μαζεύτηκε πλήθος κόσμου όχι μόνο από το συνοικισμό, αλλά και από τα γύρω χωριά του Δήμου Μουζακίου, καθώς και από το Βόλο, όπου οι πιστοί έφτασαν με λεωφορείο.
Μεταξύ των παρευρισκομένων και με την παρουσία τους, τίμησαν, ο Δήμαρχος Μουζακίου κ. Κωτσός Γεώργιος, οι αντιδήμαρχοι κ. Μηνίτσιος Αντώνης και Τσιρογιάννη Φανή, ο πρόεδρος του Δ.Σ. Μουζακίου κ. Φροξυλιάς Βάιος, οι Δημοτικοί σύμβουλοι κ. Καρανίσας Αντώνης, Πολυμερόπουλος Ευθύμιος, Μπαλατσός Αθανάσιος, Τόλια Σοφία και ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Δρακότρυπας κ. Μπούρμπος Απόστολος.
Στο τέλος της αρτοκλασίας οι γυναίκες του συνοικισμού μοίρασαν σε όλους τους πιστούς πίτες, γλυκά και άλλα εδέσματα που τα έφτιαξαν μόνες τους. Αργότερα ξεκίνησε το πανηγύρι και συνεχίστηκε μέχρι τις πρωινές ώρες με ορχήστρα και φοαγοπότι.
Σημαντική ήταν η συμβολή των ιερέων π. Νακόπουλου Ηλία, π. Καναβού Ηλία, π. Κουκουράβα Πέτρου και π. Λάμπρου Αναστάσιου καθώς και των ψαλτών κ. Τασιού Χαράλαμπου, Νάσιου Κων/νου και Βάιου Δημήτριου στην πραγματοποίηση της τελετής.
Άξια συγχαρητηρίων και η προσπάθεια του διοργανωτή του πανηγυριού Κου Ζήση Χρυσόστομου.