Πετυχημένες εκδηλώσεις από το Πολυφωνικό Ωδείο Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μετά από μια άκρως επιτυχημένη χρονιά το finale για το Πολυφωνικό Ωδείο ήταν εξίσου εντυπωσιακό με τις τέσσερις (!) εκδηλώσεις – επιδείξεις που διοργάνωσε στα τέλη Ιουνίου.
Ένα συνεχόμενο τριήμερο ( Κυριακή, Δευτέρα & Τρίτη ) στο πανέμορφο υπαίθριο θέατρο του φιλόξενου Hotel Thessalikon Grand και ένα party στο café TNT (Παρασκευή).
Την Κυριακή εμφανίστηκαν οι μαθητές Πιάνου των κ.κ Κορίνας Νεστορίδου, Ελένης Γιαννοπούλου, Φένιας Νασέλου και Βασιλικής Κρανιά, ερμηνεύοντας πρόγραμμα υψηλών απαιτήσεων με ιδιαίτερη επιδεξιότητα. Την Δευτέρα σειρά είχαν οι μαθητές Πιάνου της κυρίας Κατερίνας Ζάχου, Αρμονίου του κ. Ηλία Παππά, Βιολιού της κας Έλλης Παποπούλου, Μπουζουκιού του κ. Ιωάννη Τσικρικώνη και Κλαρίνου του κ. Ιωάννη Μπάου. Η εναλλαγή ήχων και ηχοχρωμάτων κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου.
Η εκδήλωση έκλεισε με Ορχηστρικό Σύνολο από παιδιά ηλικίας 7-9 ετών (!) -Βιολί, Αρμόνιο, Κιθάρα, Τραγούδι- που καθήλωσαν τον κόσμο με το παίξιμό τους και με τα παιδιά της Σχολής Εγχόρδων – Τμήμα Βιολιού τα οποία έκλεισαν το πρόγραμμα με το «Καζατσόκ» (συνοδεία μαθητών κιθάρας και αρμονίου) με το κοινό ενθουσιασμένο να χειροκροτεί θερμά τους λιλιπούτειους μουσικούς.
Τέλος την Τρίτη τη σκυτάλη πήραν οι μαθητές Ηλεκτρικής και Ακουστικής Κιθάρας, Ηλεκτρικού Μπάσου των κ.κ Ιωάννη Θεολόγη, Ιωάννη Καραδήμου και Ιωάννη Τσαντίλη καθώς και οι μαθητές Κρουστών-Ντράμς του κ.Κωνσταντίνου Μίτιν. Ακούστηκαν κλασικές μελωδίες Ελλήνων και ξένων συνθετών και το πρόγραμμα συνεχίστηκε με τα Rock σύνολα της Σχολής Σύγχρονης Μουσικής του Ωδείου που ξεσήκωσαν το κοινό και την νεολαία που δεν σταμάτησε να τους αποθεώνει και να τραγουδάει μαζί τους.
Το finale ήταν εντυπωσιακό την Παρασκευή με τους μαθητές του Τμήματος Φωνητικής της κας Otilia Barbulescu και τις Παιδικές Χορωδίες υπό την Δ/νση του κου Ηλία Παππά. Μικρά παιδιά με πολύ όμορφες φωνές παρουσίασαν πρόγραμμα από Έλληνες και ξένους συνθέτες συνοδεία ορχήστρας από καθηγητές και μαθητές του Ωδείου. Ένα πραγματικό party που κράτησε έως αργά στον όμορφο χώρο του café TNT (συνοικία Αγ. Παντελεήμονα).
Οι υπεύθυνοι του Ωδείου κ.κ. Κορίνα Νεστορίδου και Ηλίας Παππάς, αφού υπενθύμισαν τις μεγάλες διακρίσεις των σπουδαστών του Ωδείου με τα Πανελλήνια Βραβεία και τις άλλες διακρίσεις ατομικές και σαν σύνολα, ευχαρίστησαν πρώτα απ’ όλους τους μαθητές και τους γονείς τους για την άριστη συνεργασία όλη τη χρονιά, τους καθηγητές του Ωδείου για το έργο που παρουσίασαν στις εκδηλώσεις αλλά και για την σοβαρή και ουσιώδη ‘δουλειά’ τους όλη τη χρονιά καθώς και τη Διεύθυνση τόσο του Hotel Thessalikon Grand και ιδιαίτερα τον κ. Λαγό Κων/νο για την παραχώρηση του υπαίθριου θεάτρου, όσο και του café TNT.
Υποσχέθηκαν να συνεχίσουν, στο ίδιο επιτυχημένο μοτίβο όλοι οι συντελεστές, Διεύθυνση, καθηγητές και μαθητές έτσι ώστε η ομολογουμένως εντυπωσιακή πορεία να συνεχιστεί ανανεώνοντας το ραντεβού για τον Σεπτέμβριο όπου θα αρχίσει η νέα σχολική χρονιά με εκπλήξεις όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών του Πολυφωνικού Ωδείου.