Στα τέλη Σεπτεμβρίου η 11η Οικολογική Γιορτή Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Η ΟικόΣφαιρα α.μ.κ.ε. με την υποστήριξη της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, του Δήμου Καρδίτσας, της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής, της ΑΝ.ΚΑ. ΑΕ, του Κέντρου Γενετικής Βελτίωσης Ζώων, του Γεωπονικού Συλλόγου, και του Συλλόγου Φίλων Φυσικής Διαβίωσης και Υγιεινής Διατροφής, το 4ήμερο 22, 23, 24 και 25 Σεπτέμβρη 2011 πραγματοποιούν στην Καρδίτσα, την 11η Οικολογική Γιορτή. Η πρώτη πραγματοποιήθηκε το έτος 2001 και από τότε συνεχίζεται κάθε χρόνο χωρίς διακοπή, αφού έγινε πλέον θεσμός.
Πρόκειται για μια εκδήλωση πανελλήνιας εμβέλειας, η οποία παρά τις οικονομικές δυσκολίες κυρίως των τελευταίων ετών, όλο και διευρύνεται. Το 4ήμερο των εκδηλώσεων περιλαμβάνει, επιστημονική ημερίδα, εκθεσιακή αγορά βιολογικών προϊόντων, χειροτεχνίας, υλικού οικολογικών δραστηριοτήτων, καθώς και πλειάδα παράλληλων εκδηλώσεων.
Αξίζει να αναφερθεί ότι η φετινή οικολογική γιορτή είναι αφιερωμένη στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση
Στις εκδηλώσεις, όπως κάθε χρόνο, συμμετέχουν εκθέτες και επισκέπτες από όλη την Ελλάδα, ενώ σχολεία όλων των βαθμίδων του νομού, επισκέπτονται την έκθεση για να ιδούν οι μαθητές τους από κοντά τις κάθε μορφής οικολογικές δραστηριότητες, διευρύνοντας έτσι το οικολογείν!
Το χαρακτηριστικό της εκθεσιακής αγοράς και της 11ης οικολογικής γιορτής Καρδίτσας, είναι ότι και σε αυτή, όπως πάντα συμμετέχουν μόνο παραγωγοί των οποίων τα προϊόντα τους είναι πιστοποιημένα από οργανισμούς ελέγχου και πιστοποίησης βιολογικών προϊόντων.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα: ή τηλεφωνείστε: 2441042363(εσωτ.110) 2441021000, 6976017907, 6944701066