Απάντηση Δήμου Μουζακίου για υπέρογκα χρέη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Απαντητική ανακοίνωση εξέδωσε ο Δήμος Μουζακίου σχετικά με όσα ανέφερε σε επιστολή του στον τοπικό τύπο ο Δημοτικός Σύμβουλος Αστέριος Βασιλάκος, ο οποίος κάνει λόγο για κρυφά χρέη του δήμου Μουζακίου που αγγίζουν τα 4 εκατ. Ευρώ που δεν εμφανίζονται σκόπιμα από το νυν δήμαρχο Μουζακίου Κο Γεώργιο Κωτσό.
Η απάντηση του Δήμου Μουζακίου έχει ως ακολούθως:
"Επιθυμούμε, κατ’ αρχήν, να ζητήσουμε συγνώμη από σας και το αναγνωστικό σας κοινό, διότι απασχολούμε ξανά τις στήλες της εφημερίδας σας με το ίδιο, «αγαπημένο» και τετριμμένο θέμα του επαγγελματία καταγγέλλοντα και συκοφαντούντα το Δήμο Μουζακίου, μεμονωμένου πλέον Δημοτικού Συμβούλου κ. Βασιλάκου.
Βέβαια όλοι εμείς που τον γνωρίζουμε καλά, αντιλαμβανόμαστε το λόγο που αναγκάζεται να επαναλαμβάνεται, με το ίδιο και ξανά ίδιο θέμα των «χρεών» του Δήμου Μουζακίου.
Βλέπετε βρίσκεται σε σοβαρή κρίση πολιτικής ταυτότητας και σύγχυσης, διότι δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι διαχώρισε τη θέση ακόμη και από την ομάδα της μειοψηφίας στο Δημοτικό μας Συμβούλιο και πλέον πορεύεται το μοναχικό του δρόμο, μήπως και βρει κάποιον προσανατολισμό.
Όσον αφορά το περιβόητο χρέος των 2.500.000 ΕΥΡΩ που επικαλείται ο κ. Βασιλάκος δεν θα κουραστούμε να επαναλαμβάνουμε ότι αφορά δάνεια που πήραν οι κοινότητες Λαζαρίνας (154.500.000 δρχ) και Γελάνθης (113.500.000 δρχ) την περίοδο 1981-82 από την ΑΤΕ με την εγγύηση του Δημοσίου για να εκτελέσουν αρδευτικά έργα. Το Ελληνικό Δημόσιο μπήκε εγγυητής διότι γνώριζε ότι τα οικονομικά δεδομένα της Λαζαρίνας και της Γελάνθης δεν ήταν ικανά να αποπληρώσουν ουδέποτε αυτά τα δάνεια. Ως εκ τούτου (και αυτό αποτελεί και άποψη του συνόλου του Δημοτικού μας Συμβουλίου, πλην του κ. Βασιλάκου και του κ. Μόκα) αυτό το χρέος δεν αφορά το Δήμο μας, αλλά το Ελληνικό Δημόσιο που όφειλε να εκτελέσει αυτά τα αρδευτικά έργα το ίδιο, όπως έκανε και κάνει μέχρι σήμερα, σ’ όλη την επικράτεια. O κ. Βασιλάκος είναι ο μόνος Δημοτικός Σύμβουλος που επιμένει να πληρώσει ο Δήμος Μουζακίου και οι δημότες του, ένα χρέος που ανήκει επί της ουσίας στο Ελληνικό Δημόσιο και αυτό βέβαια θα πρέπει να αξιολογηθεί απ’ όλους τους αναγνώστες σας.
Αναφορικά με τα «διπλά» βιβλία που αναφέρει ο κ. Βασιλάκος, προφανώς το κάνει διότι ακόμη δεν έχει αντιληφθεί ότι ο Δήμος μας έχει εγκαταστήσει το διπλογραφικό σύστημα από την πρώτη χρονιά που αναλάβαμε τη διοίκησή του, με στόχο τη μεγαλύτερη διαφάνεια στην οικονομική διαχείριση.
Αναφορικά με τα τετριμμένα του επιχειρήματα περί χρεών και δήθεν κακής οικονομικής κατάστασης του Δήμου Μουζακίου τον παραπέμπουμε στο λογαριασμό που διατηρεί ο Δήμος μας στην Τράπεζα Πειραιώς, όπου εύκολα θα διαπιστώσει πως η ρευστότητα του Δήμου Μουζακίου ξεπερνά σήμερα τα 2.845.000 ΕΥΡΩ.
Καλό θα είναι μάλιστα να γνωρίζουν οι αναγνώστες σας ότι ο Δήμος Μουζακίου είναι ίσως ο μοναδικός Δήμος, που κάθε τρίμηνο επενδύει 1.500.000 ΕΥΡΩ, από το περίσσευμα του αποθεματικού του, σε προθεσμιακές καταθέσεις, παίρνοντας προσφορές απ’ όλες τις τράπεζες, με προφανές το όφελος από το αυξημένο επιτόκιο που κάθε φορά επιτυγχάνουμε.
Εκτός αυτών το ιδιαίτερα σημαντικό και πολύπλευρο έργο που έχουμε επιτελέσει στο Δήμο μας, ξεπερνά τα 80.000.000 ΕΥΡΩ δημοσίων επενδύσεων και αποτελεί τρανταχτή απόδειξη της σωστής διαχείρισης από την πλευρά μας. Όλα αυτά τα χρόνια μεγιστοποιώντας τα οφέλη από το σύνολο των χρηματοδοτικών πηγών δώσαμε λύσεις σε πολλά και χρόνια προβλήματα που μας κληρονόμησαν οι προηγούμενες διοικήσεις του Δήμου, στις οποίες ο κ. Βασιλάκος κατείχε σημαντικές θέσεις. Εκτελέσαμε έργα σε τομείς όπως: ύδρευση, νέα σχολεία, πλατείες, δρόμοι, πεζοδρόμια, αναπλάσεις, αθλητικά έργα, αντιπλημμυρικά, νέες τεχνολογίες, υπογείωση δικτύων ΔΕΗ κτλ. Kορυφαίο επίτευγμά μας είναι η χρηματοδότηση του μεγαλύτερου έργου που θα γίνει ποτέ στο Δήμο Μουζακίου και αφορά τα δίκτυα ακαθάρτων Μουζακίου, Μαυρομματίου, Γ. Καραϊσκάκη και το Βιολογικό Καθαρισμό με συνολικό προϋπολογισμό 12.300.000 ΕΥΡΩ, δίνοντας λύση στο σημαντικότερο πρόβλημα που αφορά στη διάθεση των αστικών λυμάτων.
Επί πλέον σημαντική κατάκτηση για την περιοχή μας είναι και η πυροδότηση της ανάπτυξης που συντελέστηκε επί των ημερών μας, όπου οι ιδιωτικές επενδύσεις ξεπέρασαν τα 50.000.000 ΕΥΡΩ (ξενοδοχεία, βιοτεχνίες, εστιατόρια κτλ), αξιοποιώντας το σύνολο των διαθέσιμων χρηματοδοτικών προγραμμάτων (ΟΠΑΑΧ, LEADER, Αναπτυξιακό Νόμο κλπ), κατατάσσοντας την Περιοχή του Μουζακίου πρότυπο μοντέλο περιφερειακής ανάπτυξης.
Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι μας προσκαλούν σ’ όλη τη χώρα και στην Ευρώπη πλέον, να παρουσιάσουμε το πετυχημένο μοντέλο ανάπτυξης που εφαρμόσαμε στην περιοχή μας και που αποτελεί πεδίο μελέτης για Ελληνικά και Ευρωπαϊκά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα.
Τέλος θέλουμε να διαβεβαιώσουμε του δημότες μας και στο νέο Καλλικρατικό Δήμο Μουζακίου, ότι θα συνεχίζουμε να προσπαθούμε για το καλό της περιοχής μας με τον ίδιο ζήλο και μεράκι, έχοντας ως κύρια δύναμη τη γνώση και την αγάπη για τον τόπο μας".