Παρατάσεις σε δύο έργα αποκαταστάσεων έδωσε η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παρατάσεις σε δύο έργα αποκαταστάσεων έδωσε η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα](/media/k2/items/cache/9d2181c34799eb27dc0ac990a78da69b_L.jpg?t=20220523_125548)
Δύο αιτήματα για παρατάσεις έργων πέρασαν προς έγκριση από την Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα.
Ειδικότερα πρόκειται για έργα με τις ονομασίες «Αποκατάσταση υποδομών από κυκλώνα Ιανό Τ.Κ. Κερασιάς, Κρυονερίου, Μεσενικόλα και Λαμπερού» και «Έκτακτη αποκατάσταση υποδομών Μοσχάτου».
Το πρώτο έργο είχε αρχικό προϋπολογισμό του έργου είναι 258.360,98 ευρώ (με Φ.Π.Α.), και το ύψος της σύμβασης ήταν 193.530,30 ευρώ (με Φ.Π.Α)
Η υπογραφή του συμφωνητικού έγινε στις 4 Δεκεμβρίου 2021 η προθεσμία περαίωσης του έργου ήταν έξι μήνες και συγκεκριμένα μέχρι τις 4 Ιουνίου 2022 λόγω του κατεπείγοντος χαρακτήρα που είχε.
Ωστόσο με αίτηση του αναδόχου στις αρχές Μαΐου ζητήθηκε παράταση μέχρι τις 4 Δεκεμβρίου 2022. Όπως τονίστηκε στο αίτημά του "Το έργο δεν έχει εκτελεστεί στο 100% των συμβατικών εργασιών. Οι εργασίες που οφείλουμε να εκτελέσουμε, είναι εργασίες εντός χειμάρρων. Τους χειμερινούς μήνες, λόγω υψηλής στάθμης της ροής των υδάτων είναι αδύνατη η εκτέλεση εργασιών εντός ποταμών. Επίσης τους χειμερινούς μήνες, λόγω αρνητικών θερμοκρασιών είναι απαγορευτικές οι κατασκευές από σκυρόδεμα, είτε άοπλο είτε οπλισμένο".
Το δεύτερο έργο είχε προϋπολογισμό 20.000 ευρώ (με Φ.Π.Α.), και το ύψος της σύμβασης ήταν 19.003 ευρώ (με Φ.Π.Α). Η υπογραφή του συμφωνητικού έγινε στις 5 Νοεμβρίου 2021 και η προθεσμία περαίωσης του έργου είναι ήταν έξι μήνες και συγκεκριμένα μέχρι τις 5 Μαΐου 2022, λόγω του κατεπείγοντος χαρακτήρα που είχε.
Από τον ανάδοχο ζητήθηκε παράταση του έργου μέχρι τις 5 Αυγούστου 2022, λόγω των κακών καιρικών συνθηκών κατά τους μήνες από Νοέμβριο έως και Φεβρουάριο που καθιστούσαν δύσκολη έως αδύνατη την εκτέλεση του έργου.
Και οι δύο παρατάσεις εγκρίθηκαν από την Οικονομική Επιτροπή με τα μέλη της Ο.Ε. Γ. Σακελλαρίου και Δ. Τσιαντής να απέχουν της ψηφοφορίας στο πρώτο έργο λόγω της διαφωνίας τους εξ αρχής με την διαδικασία.